افشای مدارک ارسال اسلحه به داعش از سوی آنکارا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پایگاه خبری سوئدی «نوردیک مانیتور» روز شنبه گزارشی از پرونده مطرح در شعبه 23 دادگاه جنایی آنکارا در مورد فعالیت نهاد امنیتیترکیه منتشر کرد. این گزارش اشاره می کند که انفجار در برخی انبارهای اسلحه با هدف امحای شواهد ارسال اسلحه از سوی دولترجب طیب اردغان به گروه داعش بوده است.

این گزارش روابط نزدیک دولت اردغان و حزب حاکم در ترکیه با گروه ستیزه جوی داعش را تایید می کند.

Advertisement

مدارک درز کرده از دادگاه عالی جنایی فاش می کند اداره اطلاعات ارتش ترکیه بنا به اظهارات «احمد اوزجان» رئیس مرکز ارزیابیاطلاعات ارتش پی برده بود که انفجار در برخی انبارهای اسلحه برای امحای شواهد ارسال سلاح از سوی حزب حاکم به داعش بودهاست.

مدارک منتشر شده توسط این پایگاه خبری نشان می دهد انبارهای منفجر شده در حد فاصل شهرهای افیون و اورفا در خاک ترکیه وهمچنین برخی انبارها در منطقه تحت کنترل آنکارا در شمال قبرس قرار دارند.

این گزارش یادآوری می کند در سپتامبر 2014روزنامه «تارف» گزارشی از ارسال اسلحه و مهمات جنگی توسط حکومت اردغان بهداعش منتشر کرده بود که به تعطیلی روزنامه و بازداشت مدیر مسئول آن انجامید.

گزارش همچنین به طرح سوال نماینده مجلس «لطفو تورکان» از وزیر وقت دفاع در سپتامبر 2014 در رابطه با سلاح های ترکی بکارگرفته شده از سوی داعش اشاره می کند که البته چنین ادعایی از سوی وزیر مذکور تکذیب شد.

مدارک افشا شده شامل تحقیقاتی جنایی در سال 2013 در مورد ارتباط گروه القاعده و دستیابی تروریست های این گروه به مواد اولیه تولید گاز سارین از ترکیه نیز می باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم