.
.
.

گزینه‌های روی میز دولت ترامپ برای مقابله با ایران و شبه‌نظامیانش در عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با تشدید تنش میان ایالات متحده و ایران به ویژه پس از حمله موشکی شبه نظامیان طرفدار تهران به سفارت آمریکا در منطقه سبز در بغداد پایتخت عراق، واشنگتن تهران را به مسئولیت این حملات متهم کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی روز پنجشنبه 24 دسامبر فاش کرد که مقامات ارشد امنیت ملی این کشور شامگاه چهارشنبه در جلسه‌ای که برای جلوگیری از هرگونه حمله نظامی ایران یا شبه نظامیان وابسته‌اش به دیپلمات‌های آمریکایی در عراق برگزار شد، چندین گزینه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ارائه دادند.

جلسه مقامات بلند پایه آمریکایی پس از آن برگزار شد که برخی شبه نظامیان وابسته به ایران در عراق در 20 دسامبر منطقه سبز بغداد جایی که سفارت آمریکا در آن واقع شده است را هدف موشک‌های خود قرار دادند.

ارتش عراق و سفارت ایالات متحده روز یکشنبه اعلام کردند، در حمله به سفارت آمریکا در بغداد، حداقل هشت موشک در منطقه سبز بغداد، سقوط کردند اما فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا امروز فاش کرد، در حمله مذکور حدود 21 موشک شلیک شده بود.

این مقام ارشد آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت، مسئولین ارشد امنیت ملی در کاخ سفید گرد هم آمده‌اند تا چندین گزینه برای منع ایران و سر سپردگانش از حمله به نظامیان و دیپلماتیک‌های آمریکایی در عراق را مورد بررسی قرار دهند.

او افزود:«مسئولان امنیت ملی ایالات متحده بر ارائه تعدادی از گزینه‌ها به دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا،‌ توافق کردند.

طبق این گزارش مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، كريس ميلر سرپرست وزارت دفاع، روبرت اوبراين، مشاور امنیت ملی و دیگر مسئولین ارشد آمریکایی در این جلسه بررسی‌‌ها درباره ایران حضور داشتند.

شایان ذکر است در حمله‌ای که شدیدترین از نوع خود توصیف شده، شامگاه یکشنبه 20 دسامبر 2020 سفارت ایالات متحده در منطقه سبز بغداد هدف حمله راکتی قرار گرفت و تعدادی راکت به منطقه پیرامون سفارت اصابت کرد.

سفارت آمریکا ضمن محکوم کردن این حمله راکتی، خواستار آن شد تا «همه رهبران سیاسی و مسئولان دولتی عراقی گام‌هایی را برای جلوگیری از این گونه حملات و مجازات عاملان آن اتخاذ کنند».

از سویی مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020 حملات راکتی به منطقه سبز بغداد را «اقدام تروریستی بزدلانه»‌ توصیف کرد و بر مخالفت خود با هر اقدامی علیه نمایندگی‌های دیپلماتیک، تاکید کرد.

به دنبال آن سخنگوی دفتر نخست وزیری عراق نیز این حملات راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم