.
.
.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان: کشتار خبرنگاران جنایت جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان پنج‌شنبه 24 دسامبر در نشستی در کابل اعلام کرد: کشتار خبرنگاران «جنایت جنگی» است.

براساس اعلامیه‌ای از وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، زهیر تهدیدهای موجود در برابر خبرنگاران را نگران‌کننده خواند و از نهادهای امنیتی این کشور خواست که برای رفع این نگرانی‌ها، اقدام جدی و عملی را روی دست گیرند.

زهیر افرود: «از نهاد‌های امنیتی (وزارت امورداخله و امنیت ملی) تقاضای جدی و تأکیدی داریم که تدابیر موثر را به خاطر حفظ جان خبرنگاران روی دست گیرند».
او تاکید کرد، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان باید امنیت جان خبرنگاران را در گفت‌وگوهای صلح با طالبان در اولویت قرار دهد.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان از نهادهای حامی آزادی بیان و خبرنگاران و همچنان حامیان بین‌المللی این کشور خواست برای حفظ جان خبرنگاران به گروه‌های «هراس افگن» فشار وارد کنند.

او اظهار کرد: «خبرنگاران نه مسلح اند و نه هم درگیر در جنگ؛ بلکه به عنوان افراد رسالت‌مند مسئولیت خود را در امر اطلاع‌رسانی انجام می‌دهند».

شایان ذکر است که مقام‌های افغانستان تایید کردند که رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار در ولایت غزنی در جنوب این کشور شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس کشته شد.

همچنان، یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) با راننده‌اش بامداد چهارشنبه 23 دسامبر 2020 در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در شهر کابل کشته شدند.

از سوی دیگر، دبورا لاینز نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در افغانستان هفته گذشته گفته بود: طی سال جاری میلادی شش خبرنگار و 10 فعال حقوق‌بشر در افغانستان کشته شدند و حکومت این کشور باید این حوادث را بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم