رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان در حمله مسلحانه کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مقام‌های افغانستان تایید کردند که یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) بامداد چهارشنبه 23 دسامبر در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در شهر کابل کشته شد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، برادر یوسف رشید می‌گوید، برادرش با راننده خود در نزدیکی خانه‌‌اش در منطقۀ «تنی‌کوت» مربوط حوزه هفتم امنیتی شهر کابل هدف حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس قرار گرفتند.

یوسف رشید به عنوان رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) و فعال جامعه مدنی فعالیت می‌کرد.

در همین حال، وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: « یوسف رشید دوست مهربان و همکار دیرینه‌ی ما را شهید ساختند. تمام بنیاد افغانستان نو زیر رگبار تروریستان است. هر کسی که از افغانستان امروز نماینده‌گی می‌کند و مانع عقبگرد به گذشته است، هدف است. ما غافل استیم؛ به جان همدیگر افتاده‌ایم و دشمن یک یکی انتخاب می‌کند و از بین می‌برد».

تا کنون کدام فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی، انفجار و خشونت در افغانستان به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است که دیروز سه‌شنبه در نتیجه یک حمله انفجاری در کابل پنج نفر کشته شدند و دو نفر دیگر زخم برداشتند.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز اخیراً اعلام کرده بود که میزان ناامنی بالای فعالان مدنی در این کشور افزایش یافته است.

همچنان دبورا لاینز نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در افغانستان هفته گذشته گفته بود که طی سال جاری میلادی شش خبرنگار و 10 فعال حقوق‌بشر در افغانستان کشته شدند و حکومت این کشور باید این حوادث را بررسی کند.

این در حالیست که رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار در ولایت غزنی در جنوب این کشور شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020 در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس کشته شد. رحمت‌الله نیکزاد رئیس اتحادیه خبرنگاران در ولایت غزنی بود به عنوان خبرنگار با شبکه الجزیزه و خبرگزاری اسوشیتدپرس کار می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم