واکنش‌های شدید به اظهارات ظریف در مورد حضور افغان‌ها در جنگ سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اظهارات تازه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در رابطه به حضور افغان‌ها در جنگ سوریه با واکنش‌های شدید در افغانستان روبه‌رو شده است.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، گران هیواد سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان گفت: «سیاست خارجی افغانستان اجازه نمی‌دهد تا اتباع افغانستان به جز تحت پرچم افغانستان در سایر کشورها وارد جنگ‌ها و منازعات منطقوی شوند».

عتیق رامین رییس کمیسیون امور خارجی مجلس نماینده‌گان افغانستان می‌گوید:«این کار خلاف کنوانسیون‌های بین‌المللی و حقوق پناهنده‌گان است. ما نماینده‌گان ملت از دولت می‌خواهیم تا از حقوق شهروندان آواره کشور، مطابق به قوانین بین‌المللی، دفاع کند».

از سوی دیگر، گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته‌های وزیر امور خارجه ایران را «مداخله آشکار در امور داخلی افغانستان» می‌شمارند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مصاحبه ویژه با شبکه طلوع نیوز که شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020 پخش شد در مورد لشکر فاطمیون گفت، هنوزهم حدود دو هزار افغان در سوریه می‌جنگند و تهران آماده است در صورت نیاز نیروهای بیشتر به آن کشور بفرستد.

ظریف اضافه کرد، این افراد به گونه داوطلب برای جنگ به سوریه رفتند و ایران شهروندان افغان را برای جنگ علیه گروه داعش حمایت کرده و اگر نیاز باشد بازهم چنین خواهد کرد.

او علاوه کرد: «این‌ها (لشکر فاطمیون) بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد، می‌تواند با سابقه رزم با تروریستان و داعش، کمکی به دولت افغانستان باشند. برای مبارزه با داعش و برای مبارزه با ترور و حفظ امنیت افغانستان. هرجا که دولت افغانستان بخواهد».

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه صحبت‌هایش به گروه طالبان اشاره کرده گفت، تهران با این گروه ارتباط دارد.

ظریف خبرهای مبنی به دادن جنگ افزار توسط تهران به طالبان و تداوی زخمیان طالبان در ایران را رد کرد.

اما عبدالرحمان وردک عضو مجلس نماینده‌گان افغانستان گفت: «گزارش‌های ارگان‌های کشفی و امنیتی ما همیشه این بوده‌اند که نزد طالبان در میدان‌های جنگ، جنگ‌افزارهای ایرانی پیدا شده‌اند و در این پیوند، بیشتر مسایل مستند استند».

شایان ذکر است که وزیر امور خارجه ایران در شرایطی از ادامه حضور شهروندان افغان در سوریه خبر داده است که حکومت افغانستان از این کار تهران انتقاد کرده و گفته است که تهران از موجودیت فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده است.

لشکر فاطمیون متشکل از مهاجران افغانستان در ایران است که در سوریه به حمایت از بشارالاسد، رییس‌جمهوری سوریه با داعش می‌جنگیدند. در این نبردها، ده‌ها تن از این جنگجویان افغان تاکنون کشته شدند.

علی خامنه‌‌ای رهبر ایران اخیراً از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

حکومت افغانستان در مورد این سخنان خامنه‌ای واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

ملالی شینواری مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خود شان دست و گریبان استند بخاطر منافع خود شان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».

صبغت احمدی سخنگوی سابق وزارت امورخارجه افغانستان گفت: «متأسفانه این مواردی است که ادامه پیدا کرده. ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دولت مسؤول، این موارد را جداً مورد توجه قرار بدهد».

در همین حال، سیما ثمر رییس سابق کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان سربازگیری مهاجران افغان را برای جنگ سوریه یک تخطی جدی می‌داند و می‌گوید: «استفاده از مجبوریت و فقر مردم معلومدار یک تخطی حقوق‌بشر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم