مشاور رئیس جمهوری افغانستان: طالبان می‌خواهند صدای جمهوریت را خاموش کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهوری افغانستان چهارشنبه 23 دسامبر در توییتی نوشت، هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح ماهیت جنگ تغییر کرده است و طالبان می‌خواهند با این رفتار صدای جمهوریت را خاموش کند.

مرتضوی نوشت: «هم‌زمان با گفت‌وگوهای صلح ماهیت جنگ تغییر کرده است. اکنون طالبان به صورت هدفمند و منظم افراد و نهادهای را نشانه گرفته اند که صدای شان برای دفاع از ارزش‌های جمهوریت و دموکراسی بلند است».

مرتضوی اضافه کرد: «طالبان می‌خواهند با این رفتار آواز جمهوریت را خاموش کنند. هدف قرار دادن وکلای پارلمان، خبرنگاران، فعالان نهادهای انتخاباتی، حقوق زنان، حقوق بشر و... همگی در همین راستا صورت گرفته است».

او علاوه کرد: «طالبان می‌خواهند جامعه تک صدایی حاکم باشد. طالبان از جامعه چند صدایی هراس دارند. به همین دلیل با موج ترورها می‌خواهند همه را مجبور به سکوت کنند».

از سوی دیگر، مقام‌های افغانستان تایید کردند که یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) بامداد چهارشنبه 23 دسامبر 2020 در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در شهر کابل کشته شد.

یوسف رشید به عنوان رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) و فعال جامعه مدنی فعالیت می‌کرد.

در همین حال، وحید عمر مشاور رئیس جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: « یوسف رشید دوست مهربان و همکار دیرینه‌ی ما را شهید ساختند. تمام بنیاد افغانستان نو زیر رگبار تروریستان است. هر کسی که از افغانستان امروز نماینده‌گی می‌کند و مانع عقبگرد به گذشته است، هدف است. ما غافل استیم؛ به جان همدیگر افتاده‌ایم و دشمن یک یکی انتخاب می‌کند و از بین می‌برد».

تا کنون کدام فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی، انفجار و خشونت در افغانستان به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است که دیروز سه‌شنبه در نتیجه یک حمله انفجاری در کابل پنج نفر کشته شدند و دو نفر دیگر زخم برداشتند.

امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز اخیراً اعلام کرده بود که میزان ناامنی بالای فعالان مدنی در این کشور افزایش یافته است.

همچنان دبورا لاینز نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل در افغانستان هفته گذشته گفته بود که طی سال جاری میلادی شش خبرنگار و 10 فعال حقوق‌بشر در افغانستان کشته شدند و حکومت این کشور باید این حوادث را بررسی کند.

این در حالیست که رحمت‌الله نیکزاد خبرنگار در ولایت غزنی در جنوب این کشور شامگاه دوشنبه 21 دسامبر 2020 در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس کشته شد. رحمت‌الله نیکزاد رئیس اتحادیه خبرنگاران در ولایت غزنی بود به عنوان خبرنگار با شبکه الجزیزه و خبرگزاری اسوشیتدپرس کار می‌کرد

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید