.
.
.

مشاور امنیت ملی جو بایدن از رایزنی‌ها با اروپا درباره چین استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده آمریکا سه‌شنبه 22 دسامبر 2020 اعلام کرد که دولت آتی آمریکا از رایزنی‌های زودهنگام اروپایی درباره نگرانی‌های مشترک از نقش چین استقبال می‌کند.

جیک سالیوان در حسابش بر شبکه توئیتر نوشت « دولت بایدن و هاریس از انجام رایزنی‌های زودهنگام با شرکای اروپایی درباره نگرانی‌های مشترک حول اقدامات اقتصادی چین استقبال می‌کند».

این اظهارات مشاور امنیت ملی دولت آتی جو بایدن در واکنش به گزارش رویترز است که جمعه گذشته در آن مسئولانی آلمانی و اروپایی از تلاش اتحادیه اروپا و چین جهت دست‌یابی به توافقی برای سرمایه‌گذاری تا پایان سال 2020 پرده برداشتند که به شرکت‌های اروپایی امکان دسترسی بیشتری را به بازار چین می‌دهد.

پس از انتشار ویروس جدید کرونا برای اولین بار در چین و حمله سرکوب‌گرایانه این کشور علیه هنگ کنگ، احتمال آن می‌رود که این گونه توافق‌ها گامی بزرگ در جهت اصلاح روابط میان چین و اروپا باشد.

توافق‌نامه فراگیر برای سرمایه‌گذاری میان اتحادیه اروپا و چین همه شرکت‌های اتحادیه اروپا را به طور یکسان در چین قادر به فعالیت خواهد کرد.

این توافق که پس از 6 سال رایزنی میان چین و طرف‌های اروپایی حاصل می‌شود، می‌رود تا به آنچه اتحادیه اروپا تبعیض و تبلیغات دولتی غیرعادلانه علیه شرکت‌های محلی خوانده شده، پایان دهد.

وانگ ون بین سخنگوی وزارت خارجه چین در این‌باره گفت « مذاکرات در مراحل پایانی آن است».

از سویی سخنگوی دولت آلمان نیز در این‌باره گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده و هدف از آن این است که تا پایان سال توافقی به عمل آید.

سخنگوی دولت آلمان گفت که توافق با چین باید آرمانی باشد و افزود که چین بیش‌تر ملزم به توافق است. این مسئول اروپایی گفت که دستیابی به توافق در پی تایید آنگلا مرکل از آن بسیار محتمل است.

این در حالی است که برلین تا آخر سال جاری ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت و آلمان نیز در حال حاضر بزرگترین صادر کننده اروپایی به چین است.

مذاکرات در این‌باره در سال 2014 و برای سال‌ها متوقف شده بود. اتحادیه اروپا بارها از ناکامی چین در پایبندی به تعهداتش مبنی بر برداشتن محدودیت‌های اعمال شده بر سرمایه‌گذاران اروپایی، و عدم گشایش در دومین بازار بزرگ جهان، شکایت کرده بود.

چین دسترسی گسترده‌ای به بازار اتحادیه اروپا با بیش از 450 میلیون نفر دارد. کمیساریای اتحادیه اروپا که دستگاه اجرایی اتحادیه اروپا است گفته که توافق سرمایه‌گذاری «ابزار اصلی برای رسیدگی به این کمبود توازن است».

توافق سرمایه‌گذاری میان چین و اتحادیه اروپا تحولی است از حالت نگرانی و بدبینی که پیش از این طی سال جاری ایجاد شده است.

این در حالی است که رئیس اتاق بازرگانی اتحادیه اروپا در چین، ژوئن گذشته گفته بود که او شک دارد که بتوان تا پایان سال 2020 به توافقی درباره سرمایه‌گذاری با چین دست یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم