.
.
.

مشاور اردوغان: سفارت ترکیه در اسرائیل به زودی بازگشایی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مسعود جاشین، مشاور ریاست‌جمهوری ترکیه روز سه شنبه در مصاحبه با شبکه تلویزینی صدای آمریکا ضمن تایید گفت‌وگوهای دولت متبوعش با اسرائیل برای عادی‌سازی روابط، گفت در صورت دریافت چراغ سبز به زودی سفارتخانه‎های دو کشور را بازگشایی می‌کنند.

مشاور اردوغان از احتمال وقوع تحولاتی در راستای عادی سازی روابط میان آنکارا و تل‌آویو طی ماه‌های آینده خبر داد.

روابط ترکیه و اسرائیل از دهه هفتاد برقرار بود اما در سال 2010 پس از حادثه کشتی «مرمره» که در آن چند خدمه ترک به دست سربازان اسرائیلی کشته شدند، روابط دو کشور تیره شد.

در حادثه حمله سربازان اسرائیل به کشتی ماوی مرمره حامل کمک‌های بشردوستانه به مردم تحت محاصره غزه در آب‌های بین‌المللی و سفر جمعی از شاعران و نویسندگان که در سال 2010 اتفاق افتاد، 10 تن از مددکارانی که در کشتی بودند کشته شدند.

اسرائیل بعدها خسارت پرداخت کرد اما در سال 2018 آنکارا در اعتراض به حملات اسرائیل به غزه، سفارتش در اسرائیل را بسته و سفیر خود را فراخواند.

جاشین در این مصاحبه، گفت: «اگر اسرائیل یک قدم جلو بیاید، ترکیه می‌تواند دو قدم جلو برود. اگر چراغ سبزی ببینیم، ترکیه دوباره سفارتخانه را بازگشایی کرده و سفیر ما باز می گردد. شاید در ماه مارس بتوانیم روابط دیپلماتیک را به صورت کامل احیا کنیم».

جاشین افزود: «برقراری صلح و امنیت برای اسرائیل و ترکیه بسیار مهم است. پس از حادثه مرمره ما نمی خواهیم حادثه دیگری با اسرائیل داشته باشیم».

او ریاست جمهوری احتمالی «جو بایدن» در آمریکا را تسریع کننده بهبود روابط بین آنکارا و تل آویو دانسته و توضیح داد: «برقراری صلح و امنیت برای اسرائیل و ترکیه بسیار مهم است. بعد از ماجرای ماوی مرمره، ما نمی خواهیم دوباره چنین حادثه‌ای با اسرائیل پیش بیاید. چشم اندازهای جدیدی با دولت بایدن وجود دارد، خیلی چیزها ممکن است تغییر کند».

جاشین با بیان اینکه اسرائیل چیزهای زیادی برای به دست آوردن از طریق عادی سازی روابط با آنکارا دارد، گفت: «ترکیه سلاح‌های زیادی از اسرائیل خریداری کرده است. ما می‌توانیم دوباره این روابط را برقرار کنیم و صنایع نظامی ترکیه و اسرائیل می توانند باهم پیش بروند».

مشاور اردوغان در ادامه گفت: «دوم منابع انرژی، اسرائیل نفت و گاز کشف کرده است. اسرائیل 8 میلیون نفر جمعیت دارد. کجا باید این نفت و گاز را بفروشند. بزرگترین بازار آنها ترکیه است و ترکیه هم خط انتقالی خواهد بود که گذرگاه اتصال به بازار اتحادیه اروپا می‌شود».

سلین ناسی، تحلیلگر امور ترکیه و اسرائیل در مورد اظهارات مشاور رئیس جمهوری ترکیه در باره روابط این کشور با اسرائیل گفته است: «انتظار می رود با توجه به حساسیت دولت بایدن نسبت به دموکراسی و مسائل حقوق بشر روابط ترکیه و آمریکا حداقل در کوتاه مدت وارد یک دوره‌ای دشوار خواهد شد».

ناسی به صدای آمریکا گفت: «با توجه به وجود صداهای ضدتركیه در كنگره آمریكا، آنکارا ممكن است امیدوار باشد كه اسرائیل بتواند از مخالفانش در کنگره بکاهد و به تركیه كمک كند تا بار دیگر واشنگتن گوش شنوایی به آنکارا داشته باشد».

این تحلیلگر افزود:«درک انگیزه‌های اسرائیل در بهبود روابط با ترکیه کمی دشوار است، گرچه ترکیه و اسرائیل مواضع و منافع مشترکی در رابطه با کاهش نفوذ ایران در خاورمیانه باهم دارند».

او افزود: «در شرایطی كه اسرائیل روابط خود را با بسیاری از كشورهای عربی و اسلامی عادی می كند، افزودن تركیه به فهرست این کشورها باعث آرسته‌تر شدن چهره آشتی جویانه اسرائیل در صحنه بین المللی خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم