.
.
.

مرتضوی: رولا غنی هزار مرتبه بیشتر نسبت به افرادی مثل حبیب پدرام وطن دوست است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 22 دسامبر در توییتی نوشت، رولا غنی بانوی اول این کشور «هزار مرتبه» بیشتر نسبت به افرادی مثل حبیب‌الرحمن پدرام عضو پارلمان این کشور وطن‌دوست است.

مرتضوی اضافه کرد: «من به موقف سیاسی بانوی اول کاری ندارم، اما مطمین هستم که وی هزار مرتبه بیشتر نسبت به افرادی مثل حبیب پدرام انسان دوست، وطن دوست و حامی جدی حقوق اساسی مردم می‌باشد. نقش وی در حمایت از ارزش‌های جمهوریت به ویژه کمک به زنان کشور برای تامین حقوق شان قابل ستایش است».

گفتنی است که رولا غنی همسر رئیس جمهوری افغانستان اخیراً در گفت‌وگو با رادیو آزادی مجلس نمایندگان افغانستان را به میدان «خرید و فروش» تشبیه کرده و ادعا کرد که در بدل پول برای نامزد وزرای کابینه رأی اعتماد دادند.

اعضای مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه 21 دسامبر 2020 در مورد این اظهارات رولا غنی همسر رئیس جمهوری این کشور واکنش شدید نشان دادند و خواهان سلب تابعیت او شدند.

حبیب‌الرحمن پدرام عضو مجلس نمایندگان افغانستان در واکنش به اظهارات رولا غنی گفت: «نه اشرف غنی شاه است و نه تو ملکه!».

پدرام ادامه داد: «کسی که کم‌ترین شناخت از مردم و ارزش‌های این سرزمين دارد، مردم افغانستان را "نا فهم" خطاب کرده و بی‌اعتنا به قانون اساسی کشور برای پارلمان خط و نشان می‌کشد!».

پدرام به اعضایِ معترض مجلس نمایندگان افغانستان پیشنهاد داد: «در بودجه‌ی سال آینده، بودجه‌ی پیشنهادی برای دفتر به اصطلاح "بانوی اول" لغو گردد».

از سوی دیگر، میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایندگان افغانستان گفت: «با تأسف بانوی اول کشور به‌جای مراعات‌کردن قلمرو صلاحیت‌های قوه‌ی مقننه و احترام به اراده‌ی صاحبان اصلی حاکمیت، بی‌حرمتی و توهین نابخشودنی را مرتکب شده است».

اما ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان دوشنبه 21 دسامبر 2020 اعلام کرد که از اظهارات اخیر رولا غنی، بانوی اول این کشور در مورد پارلمان تعبیر سوء شده است.
فاطمه مورچل معاون سخنگوی ریاست‌جمهوری افغانستان گفت: «بانوی نخست افغانستان همانند سایر مردم از کار پارلمان انتقاد کرده و حرف‌هایش سوء تعبیر شده است».

او افزود، دادن رأی تأیید و یا رد به اعضای کابینه در مجلس نمایندگان از صلاحیت‌های نمایندگان مجلس است و حکومت افغانستان به تمامی «صلاحیت‌های قانونی» این مجلس احترام قایل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم