.
.
.

شورای امنیت آخرین وضعیت اجرای قطعنامه 2231 توسط ایران را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز سه شنبه 22 دسامبر برای بررسی آخرین وضعیت اجرای قطعنامه 2231 که در سال 2015 تصویب شد، نشست برگزار می‌کند.

نشست شورای امنیت برای بررسی دهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره آخرین وضعیت اجرای قطعنامه 2231 که قرار است امروز به صورت مجازی برگزار شود، در حالی انجام می‌گیرد که اخیرا هیئت بازررسان سازمان ملل وابسته به آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود از نقض مکرر و آشکار قطعنامه شماره 2231 سازمان ملل از سوی ایران، خبر داده بود.

سازمان ملل متحد در دهمین گزارش خود از نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت در سال 2015 توسط ایران خبر داد. در این گزارش آمده است که ایران یک سری سانتریفیوژهای IR-2M مدرن را در تاسیسات هسته‌ای خود نصب کرده است.

گزارش سازمان ملل از افزایش 4.5 درصد اورانیوم 235 غنی شده که بالاتر از درصد مورد توافق ساتل 2015 است، نیز پرده برداشت.

در این گزارش همچنین اطلاعاتی در باره وجود چهار موشک ضد تانک ایرانی از نوع داهلاویه در لیبی داده شده است این موضوع در حال بررسی است و اگر این گزارش ثابت شود که موشک‌های ضد تانک هدایت شونده دارای ویژگی‌های مطابق با موشک‌های ایرانی است این به معنای نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

در همین حال آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در بخشی از سخنان خود در باره دهمین گزارش این سازمان در باره برنامه هسته‌ای ایران، با ابراز تأسف از اقدامات کاهش تعهدات ایران که به‌موجب مواد برجام انجام شده است، گفت:« توجه می‌دهم که ایران اظهار داشته است که می‌خواهد در برجام باقی بماند و تأکید کرده است که همه اقدامات از اول ژوئیه 2019، قابل برگشت است.

دبیرکل سازمان ملل متحد به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت هسته‌ای ایران هم اشاره کرد و گفت: «بار دیگر از ایران درخواست می‌کنم که به اجرای کامل برجام بازگردد، همچنین از تهران می‌خواهم که سایر نگرانی‌های مطرح‌شده توسط سایر مشارکت‌کنندگان برجام و کشورهای عضو سازمان ملل در مورد قطعنامه 2231 (2015) را با دقت در نظر بگیرد و آنها را برطرف کند».

پیشتر کشورهای "1 + 4" در بیانیه‌ای پایانی نشست خود درباره توافق هسته‌ای با ایران خواستار ادامه گفت‌وگوها و پایبندی و اجرای کامل مفاد توافق نامه سال 2015 از سوی همه طرف‌های این توافق شدند.

در این نشست همچنین احتمال بازگشت واشنگتن به توافق نامه مورد بحث قرار گرفت.

پس از اینکه وزرای خارجه کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای ایران روز دوشنبه مسئله نتشکیل کمیته مشترک پیگیری توافق هسته‌ای و تحولات این پرونده، را بررسی کردند، نماینده آلمان بار دیگر بر لزوم بازگشت ایران به تعهدات قبلی خود و پایان دادن به نقض توافق نامه از سوی تهران تأکید کرد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان، گفت: «ما مدتی برای نجات توافق هسته‌ای تلاش کردیم ، اما وضعیت اکنون پیچیده است ایران باید به توافق هسته‌ای برگردد و نقض مکرر آن را متوقف کند».

ماس گفت، باید از طریق گفت‌وگو از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری شود، اما در عین حال اذعان كرد كه اوضاع با اقدامات ایران در منطقه پیچیده شده است.
او افزود، کارهایی که ایران در تاسیسات نطنز در حال انجام دادن آن است بیانگر این واقعیت است که تهران به مفاد توافق هسته‌ای پایبندی ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم