.
.
.

آغاز ثبت‌نام تست انسانی نخستین واکسن ایرانی ضد کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام اعلام کرد که داوطلبان انجام تست واکسن ایرانی کرونا از امروز ثبت‌نام می‌شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم سه‌شنبه 22 دسامبر 2020 محمد مخبر ادعا کرد که مراحل تست واکسن ایرانی کرونا با موفقیت طی شده و این واکسن توانسته مجوز وزارت بهداشت را به دست آورد بر همین اساس، از امروز ثبت‌‌نام افرادی که تمایل به مشارکت در مرحله تست نهایی واکسن ایرانی کرونا دارند، آغاز می‌شود.

به گفته او داوطلبان باید شرایط سنی و جسمی لازم را برای انجام این تست داشته باشند.

او آغاز تست انسانی واکسن کرونا پیش از این را تکذیب کرد و اظهار کرد: «مصر هستیم این فرآیند از ابتدا با دقت انجام شود و تمامی دستورالعمل‌های بهداشت جهانی و وزارت بهداشت مدنظر قرار خواهد گرفت».

مخبر با این ادعا که در حال حاضر افراد زیادی متقاضی انجام این تست هستند، افزود: «در فاز نخست، تست واکسن کرونا روی 56 نفر انجام خواهد شد؛ روش تزریق به این صورت است که تست ابتدا روی یک نفر و در ادامه به فاصله چند روز، روی افراد دیگر انجام شود».

بر اساس اعلام مقامات وزارت بهداشت ایران، واکسن ایرانی کرونا براساس شیوه «ویروس کشته‌شده و ضعیف‌شده» تهیه شده و واکسن‌هایی که به این شیوه تولید شده‌اند مصونیتی بالای 70 درصد و گاه تا 90 درصد ایجاد می‌کنند.

پس از شیوع کرونا، ایران نیز جز کشورهایی بوده که سعی کرد واکسن کرونا را تهیه کند.

این در حالی است که رئيس سازمان نظام پزشکی این کشور اعلام کرد با ارسال نامه‌ای به سازمان جهانی بهداشت خواستار تسهیل روند وارد کردن واکسن به ایران شده است و تأکید کرد که باید واکسن خارجی وارد این کشور شود. اما به علت اینکه ایران در لیست سیاه FATF قرار دارد برای تهیه و وارد کردن این واکسن به مشکل برخورده است.

علی مطهری، نماینده مجلس دهم ایران با اشاره به این موضوع در حساب شخصی خود در توئیتر نوشت: «به خاطر این که در لیست سیاه اف ای تی اف قرار داریم نتوانستیم پنجاه میلیون دلار مبلغ سهمیه ایران از واکسن کرونای سازمان جهانی بهداشت برای هشت میلیون ایرانی را منتقل کنیم و سهمیه ایران باطل شد. مجمع تشخیص مصلحت نظام باید پاسخگو باشد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم