مژده‌ آلمان در باره واکسن و گونه جهش ‌یافته جدید ویروس کرونا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پس از ظهور گونه جهش یافته جدید ویروس کرونا در بریتانیا که نسبت به گونه‌های قبلی از سرعت بیشتری در شیوع این بیماری برخوردار است، دولت آلمان شامگاه یکشنبه 20 دسامبر اعلام کرد، کارشناسان اتحادیه اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که واکسن‌های ضد ویروس کرونا برای کنترل نوع جهش یافته جدید ویروس Covid-19 موثر است.

ینس اسپان ، وزیر بهداشت آلمان كه كشورش در حال حاضر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در دست دارد، در مصاحبه‌ای با كانال تلویزیونی «ZDF» گفت: «بر اساس هر آنچه كه تاكنون می‌دانیم و به دنبال جلساتی كه بین كارشناسان مقامات اروپایی برگزار شد،هیچ تاثیری منفی از گونه جهش یافته جدید کرونا بر روی واكسن‌ها تولید شده ندارد بنابرین واکسن‌ بر گونه جدید ویروس نیز فعال و موثر است».

وزیر بهداشت آلمان گفت:«به نظر من این خبر بسیار خوبی خواهد بود».

او در این سخنرانی بر تاثیر و کارایی مثبت واکسن‌ها به ویژه واکسن «Pfizer-Bionic»، واکسنی که توسط چندین کشور در جهان استفاده شده است و انتظار می‌رود به زودی از سوی آژانس دارویی اروپا تایید شود، تاکید کرد.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت آلمان توضیح داد که جلسه متخصصان کشورهای اتحادیه اروپا که نمایندگان گروه نظارت بر بهداشت آلمان در آن شرکت کردند روز یکشنبه برگزار شد.

گفتنی است كه سازمان بهداشت جهانی روز یکشنبه 20 دسامبر 2020 اعلام کرد که گونه جهش یافته کرونا پس از بریتانیا در 3 کشور دانمارک، هلند و استرالیا نیز ظاهر شده است.

ماریا ون کرخوو، متخصص آمریکایی در زمینه بیماری‌های واگیر در برنامه «اورژانس بهداشتی و تکنولوژی شهری» برای مقابله با بیماری همه گیر کرونا در سازمان ملل، در مصاحبه با یک کانال تلویزیونی بریتانیایی گفت، کشورهای دانمارک، هلند و استرالیا شاهد گونه جهش یافته ویروس کرونا هستند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی در استرالیا یک مورد ابتلا به این گونه جدید کرونا ثبت شده است.

گونه جدید جهش یافته کرونا

پیشتر بریتانیا اعلام کرد که گونه جدیدی از ویروس کرونا در این کشور یافت شده است که احتمال سرعت شیوع بیشتری از ویروس شناخته شده فعلی دارد.

مت هنکاک، وزیر بهداشت بریتانیا روز دوشنبه 14 دسامبر با اعلام این مطلب در برابر نمایندگان پارلمان این کشور گفت هنوز هیچ دلیلی مبنی بر این که بیماری ناشی از این ویروس شدیدتر باشد یا واکسن روی آن تأثیر نگذارد، در دست نیست.

سازمان جهانی روز گذشته اعلام کرد که در حال هماهنگی با مقامات بهداشت بریتانیا است تا اطلاعات بیشتری در مورد گونه جدید جهش یافته کرونا که طی دو هفته گذشته در این کشور ظهور کرده بدست آورد.

پس از افزایش موارد ابتلا به بیماری کرونا که بار دیگر به شدت در بریتانیا شیوع کرده است، گونه جهش یافته جدید ویروس کرونا در تاریخ 1 دسامبر 2020 شناسایی ونام «VUI» بر آن اطلاق شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم