.
.
.

نماینده ویژه آمریکا: کشتن افغان‌ها بسیار معمول شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان یک‌شنبه 20 دسامبر در توییتی نوشت، کشتن و مرگ افغان‌ها به شمول غیرنظامیان، بسیار معمول شده است.

خلیلزاد نوشت: «ما از تمام جوانب می‌خواهیم که خشونت را کاهش داده و سریعاً به سوی آتش‌بس بروند. یکجا و با حمایت بین‌المللی، آنها باید همچنان در تمام کشور به خطرات مواد منفجر ناشده و ماین‌ها رسیدگی نمایند تا حیات ارزشمند کودکان و بزرگسالان نجات یابد».

خلیلزاد اضافه کرد: «جمهوری اسلامی و طالبان باید به خواسته‌های مردم شان احترام کنند و هر چه زودتر به یک توافق سیاسی برسند. ایالات متحده در کنار مردم افغانستان ایستاده است».

او کشته شدن کودکان در انفجاری در ولایت غزنی در جنوب افغانستان را «جانگداز» خوانده و سطح بلند خشونت‌های جاری در این کشور را محکوم کرده است.

شایان ذکر است که در نتیجه یک حمله انفجاری جمعه 18 دسامبر 2020 در ولایت غزنی در جنوب افغانستان 15 کودک کشته شدند و 20 تن دیگر زخم برداشتند.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان شنبه 19 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، انفجار روز گذشته در ولایت غزنی در جنوب این کشور ناشی از انفجار گلوله هاوان (خمپاره) باقی‌مانده از جنگ بود که در این انفجار 15 کودک کشته شدند و 20 تن دیگر زخم برداشتند.

اما وزارت امور داخله افغانستان گفته بود که یک سه چرخه(زرنج) مملو از مواد انفجاری در یک منزل در منطقه «آغوجان» ولسوالی گیلان ولایت غزنی در مراسم ختم قرآن انفجار کرد که در نتیجه 15 غیرنظامی کشته شدند و 20 تن دیگر زخم برداشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم