.
.
.

فعالان حقوقی و سیاسی با انتقاد از اعدام‌ها، رژیم تهران را «جمهوری اعدام» وصف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از انتشار خبر اعدام فعالان بلوچ روز شنبه 19 دسامبر تعدادی از فعالان سیاسی و حقوقی ایرانی کمپین گسترده‌ای را در انتقاد از احکام اعدام که توسط مقامات این کشور اجرا می‌شود را آغاز کرده و رژیم جمهوری اسلامی را «جمهوری اعدام» وصف کردند.

در این میان شیرین عبادی، وکیل، فعال حقوق بشر ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل در مصاحبه با تلویزیون «ایران اینترنشنال» ضمن تایید خبر اعدام دو فعال بلوچ در زاهدان گفت، با کسانی که رژیم جمهوری اسلامی در ایران را «جمهوری اعدام» توصیف می‌کنند، موافق است.

روز شنبه علی مصطفی‌نیا رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان نیز اعلام کرد که دو زندانی در زندان زاهدان اعدام شده‌اند.

او اشاره‌ای به نام این دو زندانی نکرد، اما گفت که آنها تقریبا از سه سال پیش دستگیر شده بودند. او اتهام این دو نفر را قاچاق مواد مخدر اعلام کرد اما فعالان بلوچ با به راه انداختن کمپینی علیه اعدام گفتند که از اتهام دقیق این دو نفر در پرونده اطلاعی در دست نیست آنها همچنین نام معدومین را بهنام و شعیب ریگی ذکر کردند.

در همین راستا مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، روز جمعه از احتمال اعدام پنج زندانی در زندان زاهدان خبر داده و خواستار دادن فرصت برای بررسی درخواست اعاده دادرسی آنان شده بود.

به گفته این وکیل، در پرونده این افراد نقایصی وجود دارد که در صورت بررسی می‌تواند باعث نقض حکم آنان شود.

مقامات قضایی ایران این افراد را به «بغی» سورش مسلحانه علیه حکومت و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، متهم کرده است.

نیلی در مصاحبه با کانال تلگرامی امتداد گفت که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این باره تماس بگیرد.

نیلی در مصاحبه با کانال تلگرامی امتداد گفت که تلفن زندان زاهدان به دلیل مشکل مخابراتی قطع است و به دلیل تعطیل بودن ادارات نتوانسته با مقام‌های رسمی در این باره تماس بگیرد.

او همچنین گفت، حداقل 10 نفر در زندان زاهدان به اتهام بغی و عضویت در گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، به اعدام محکوم شده‌اند.

محمدرضا فقیهی، وکیل الیاس قلندرزهی و حسن دهواری، نیز گفت که پنج محکوم به اعدام در زندان زاهدان را برای اجرای حکم به قرنطینه برده‌اند، اما دقیقا نمی‌داند که موکلانش نیز جزو این پنج نفر بوده‌اند یا نه.

او در مصاحبه با وب‌سایت خبری انصاف‌نیوز اعلام کرد که تلاش برای گفت‌وگو با مقامات به نتیجه نرسیده است. فقیهی خواستار آن شد که به موکلانش فرصت اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور داده شود.

اعتراض‌های گسترده بین المللی علیه اعدام مخالفان در ایران

به دنبال اعدام روح الله زم خبرنگاری معترض که توسط سپاه پاسداران از عراق ربوده و به ایران انتقال داده شد، وزیر خارجه آمریکا، فرانسه آلمان و بریتانیا و همه اعضای اتحادیه اروپا و سازمان عفو بین الملل، شورای حقوق بشر سازمان ملل و خبرنگاران بدون مرز رژیم تهران را به شدت محکوم کردند.

محکومیت ایران از سوی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا اعدام روح الله زم را محکوم کرد. در همین راستا یکی از اعضای پارلمان اروپا خطاب به مقامات رژیم ایران گفت که «رژیم‌ شما توهین به هر مسلمان و انسانی دارای وجدان است».

رادوسلاو سیکورسکی عضو پارلمان اروپا از کشور لهستان روز جمعه 18دسامبر 2020 با تشبیه محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به «یواخیم فون ریبنتروپ» وزیر خارجه آلمان نازی، خطاب به دیپلمات‌های اروپایی گفت: «دفعه بعد که با ظریف که ریبنتروپ لبخند بر لب است، دیدار می‌کنید به خاطر آورید که او چه رژیمی را نمایندگی می‌کند».

رادوسلاو سیکورسکی گفت که «ایران ادعا می‌کند که جمهوری اسلامی است، اما از قرار معلوم، یکی از سرکوب‌گرترین کشورها در جهان است». برای همین سؤالی دارم از آخوندهای حاکم بر ایران:«چرا به این میزان از سرکوب‌، شکنجه و کشتار علیه مردم‌تان نیاز دارید؟»

این دیپلمات اروپایی خطاب به آخوندهای حاکم بر تهران افزود:« رژیم‌تان توهینی به هر مسلمان پاک و انسان دارای وجدان (آزاده) است».

گزارش‌های سازمان حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی همواره در صدر کشورهایی قرار دارد که در اجرای احکام اعدام و شکنجه مخالفان تردید نمی‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم