.
.
.

الکاظمی: بدون انجام اصلاحات اساسی عراق با هرج و مرج و فروپاشی روبرو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق، روز شنبه 19 دسامبر در جلسه ویژه شورای وزیران که برای بررسی بودجه دولت فدرال عراق برای سال 2021 برگزار شده بود، گفت چنانچه یک اصلاحات بنیادین در سیستم سیاسی، اقتصادی و مالی عراق صورت نگیرد، این کشور وارد مرحله هرج و مرج شده و با فروپاشی کامل روبرو خواهد شد.

او گفت: « ما از سال 2003 تاکنون از بنیان غلطی که کل سیستم سیاسی و اجتماعی را با فروپاشی کامل تهدید می‌کند رنج می‌بریم».

الکاظمی افزود:«غیر منطقی است که ما تسلیم سیستم و فرمول‌های فاسد گذشته شویم لذا یا باید اوضاع را اصلاح کنیم یا مردم را گول بزنیم و به آنها بخندیم».

نخست وزیر عراق اظهار داشت:« ما یک طرح اصلاحات را برای تصویب ارائه دادیم و همه كشورهای پیشرفته دنیا مانند كره جنوبی و سنگاپور ابتدا تصمیمات سختی گرفتند و با قدم‌های جسورانه و روحیه فداكاری کار توسعه را شروع كردند».

الکاظمی با تأکید بر اینکه بحران سیاسی در عراق با سه مسئله مهم «قدرت ، پول و فساد» مرتبط است، گفت:«ما در تلاش هستیم تا از نظر اقتصادی بحران را برطرف کنیم و با تصمیمی جسورانه از موانع «فساد و پول» عبور کنیم».

او افزود: «من می‌دانم که به عنوان نخست وزیر اولین نفری هستم که از بودجه آینده زیان خواهم دید زیرا مورد انتقادات گسترده‌ای قرار خواهم گرفت. من می‌توانستم وارد انتخابات شوم و مردم را فریب دهم ، اما وجدانم اجازه چنین کاری را نمی‌دهد».

او ادامه داد: «از گفتن حقایق نباید تردید کنیم نباید کسی برای حفظ پست خود در کابینه بترسیده و به خود تردید راه دهد ما باید در شان مسئولیتی که بر عهده داریم باشیم زیرا این یک مسئله تاریخی سرنوشت ساز است».

کاهش 22 درصدی ارزش دینار عراق در برابر دلار

بانک مرکزی عراق با هدف کم کردن کسری بودجه 2021 پس از سقوط قیمت جهانی نفت، قیمت فروش دلار آمریکا را به بانک‌ها و بازارهای ارز از 1182 دینار تا 1460 دینار افزایش می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک مرکزی عراق اعلام کرد به منظور جبران کاهش درآمدهای نفتی به خاطر سقوط قیمت نفت، قیمت فروش دلار آمریکا را به بانک‌ها و بازارهای ارز از 1182 دینار تا 1460 دینار افزایش می‌دهد.

بانک مرکزی عراق دلیل اصلی پایین آوردن 23 درصدی ارزش دینار را کم کردن کسری بودجه 2021 پس از سقوط قیمت جهانی نفت اعلام کرد.

در بیانیه این بانک آمده است:«بحران مالی که عراق به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا گرفتار آن شده، قیمت نفت و در نتیجه درآمدهای نفتی را پایین آورده است. بنابراین با کسری بالای بودجه فدرال مواجه هستیم».

پایین آوردن ارز ملی اقدامی پیشگیرانه برای جلوگیری از نابودی ذخایر خارجی عراق و همچنین کمک به دولت برای حفظ حقوق کارمندان خود است.

بانک مرکزی عراق در بیانیه‌ای قیمت جدید دینار را تعیین کرد. طبق این بیانیه فروش به وزارت دارایی این کشور قیمت هر دلار 1450 دینار عراقی خواهد بود اما فروش به دیگر بانک‌ها هر دلار با قیمت 1460 دینار و برای مردم عادی هر دلار به قیمت 1470 دینار عراقی فروخته خواهد شد.

گفتنی است که 95 درصد از درآمد عراق وابسته به فروش نفت است. آخرین کاهش ارزش دینار در دسامبر 2015 صورت گرفت. عراق در آن زمان قیمت فروش دلار را از 1166 به 1182 دینار رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم