.
.
.

دولت جدید شایسته‌سالار سیاسی در یمن به ریاست معین عبدالملک تشکیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تلویزیون یمن شامگاه جمعه 18 دسامبر 2020 از تشکیل دولت جدید شایسته‌سالار سیاسی در یمن به ریاست معین عبدالملک خبر داد.

معین عبدالملک که ریاست دولت جدید شایسته‌سالار سیاسی یمن را پس از پایان بخش نظامی بر مبنای توافق ریاض بر عهده گرفته در این‌باره گفت که «اعلام تشکیل دولت شایسته‌سالار سیاسی در یمن در نتیجه تلاش‌های بزرگ عبدربه منصور هادی رئیس جمهوری یمن، رهبری پادشاهی سعودی، کشورهای عضو ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن و نیروهای سیاسی و شخصیات‌های ملی‌ این کشور صورت گرفته است».

عبدالملک گفت که اعلام تشکیل دولت جدید شایسته‌سالار سیاسی در یمن، حکومت، دولت و ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی را در برابر ماموریت‌های حقیقی و در رأس آنها پایان دادن به «کودتا» و«بازپس‌گیری حکومت» قرار می‌دهد.

تشکیل دولت جدید شایسته‌سالار در یمن پس از آن اعلام شد که بخش نظامی بر مبنای توافق ریاض میان دولت قانونی یمن و شورای انتقالی جنوبی یمن شامل خروج از عدن پایتخت موقت و جدایی نیروها در أبین انجام شده است.

در این راستا سخنگوی شورای انتقالی جنوبی یمن در ابین گفت:« اجرای بخش نظامی از توافق ریاض را به پایان رساندیم و همچنین عملیات خروج و انتشار مجدد نیروها پایان یافته و به طرح استقرار نیروها که توسط ائتلاف تهیه شده پایبندیم».

در همین راستا و در بیانیه تشکیل دولت جدید یمن آمده که با اطلاع از قانون اساسی جمهوری یمن، طرح ابتکار شورای همکاری خلیجی و مکانیسم‌های اجرایی آن که در 23 نوامبر 2011 به امضا رسیده و نتایج گفتگوهای ملی و توافق ریاض امضا شده در تاریج 5 نوامبر 2019 و قانون شماره 3 سال 2004 مربوط به شورای وزیران و بر اساس تصمیم شماره 35 ریاست جمهوری در سال 2020، معین عبدالملک سعید به عنوان رئيس شورای وزیران و بنا بر اقتضای منافع عالی کشور مامور تشکیل دولت جدید می‌شود.

در همین راستا مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن ضمن استقبال از تحولات مثبت در راستای روند اجرای توافق ریاض و از جمله تشکیل دولت جدید در یمن، تشکیل دولت شایسته‌سالار سیاسی در این کشور را«گامی مهم برای تقویت ثبات، بهبود موسسات حکومتی، افزایش مشارکت سیاسی و گامی محوری به سوی راهکار سیاسی دائمی برای پایان دادن به جنگ در یمن دانست».

از سویی وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی شامگاه جمعه ضمن استقبال از اجرای توافق ریاض توسط طرف‌های یمنی شامل دولت قانونی و شورای انتقالی جنوبی این کشور و اعلام تشکیل دولت شایسته‌ سالار سیاسی شامل همه طیف‌های مردم یمن، آن را گامی مهم در راستای پایان دادن به بحران این کشور توصیف کرد.

وزارت خارجه سعودی همچنین اصرار طرف‌های یمنی بر مقدم شمردن منافع مردم این کشور و تحقق آرزوهای ملت برادر یمنی برای برقراری مجدد امنیت و ثبات در این کشور را با ارزش خوانده و اجرای توافق ریاض را گامی مهم در راستای دستیابی به راه حل سیاسی و پایان دادن به بحران یمن دانست.

از طرفی احمد حافظ سخنگوی وزارت خارجه مصر جمعه ضمن اعلام استقبال قاهره از تشکیل دولت شایسته‌سالار سیاسی در یمن بنا بر اجرای بندهای توافق ریاض آن را گامی مهم در جهت دست‌یابی به راهکار سیاسی فراگیر برای برون‌رفت از بحران یمن توصیف کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم