ویدیو؛ دریافت محموله‌های واکسن فایزر در فرودگاه ملک خالد ریاض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دومین محموله از دوزهای واکسن‌ فایزر برای مقابله با ویروس جدید کرونا که توسط دولت پادشاهی عربی سعودی خریداری شده شامگاه چهارشنبه 16 دسامبر 2020 وارد فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض شد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) وزارت بهداشت این پادشاهی شامگاه سه‌شنبه آغاز ثبت‌نام از طریق نرم‌افزار کاربردی «صحتی» جهت دسترسی به واکسن کرونا برای همه شهروندان و مقیمان این کشور را اعلام کرد.

وزارت بهداشت سعودی همچنین بر ایمن و فعال بودن واکسن فایزر که پیش از این اولین محموله آن به کشور پادشاهی سعودی منتقل شده بود، تاکید کرد.

وزارت بهداشت سعودی ضمن اطمینان‌بخشی اعلام کرد واکسن فایزر همه مراحل آزمایشی را به طور فعال گذرانده و با سطح ایمنی بالا و آنتی‌بادی‌های مستمر جواب داده است.

این وزارت‌خانه همچنین تاکید کرد که بنا به تدابیر اتخاذ شده از سوی دولت این کشور این واکسن به طور رایگان میان همه شهروندان و مقیمان توزیع خواهد شد.

وزارت بهداشت سعودی گفت که واکسیناسیون علیه بیماری کرونا در این کشور در 3 مرحله انجام خواهد شد و در هر مرحله گروههای مختلفی از اقشار جامعه را شامل می‌شود.

این وزارتخانه توضیح داد که در مرحله نخست واکسیناسیون شهروندان و مقیمان مسن بالای 65 سال، افراد دارای حرفه که بیشتر در معرض ابتلا به کرونا هستند و نیز افرادی که چاقی مفرط دارند و وزن بدنشان از 40 به بالا است و همچنین افرادی که دارای نقص ایمنی، بیماران دارای پیوند عضو و مصرف کنندگان داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن و همچنین افراد دارای دو نوع بیماری یا افراد با بیماری‌های مزمن ذیل از قبیل: آسم، دیابت، بیماری‌های مزمن کلیه، قلب و عروق، بیماری انسداد مزمن ریه‌ها و کسانی که دارای سابقه سکته مغزی هستند، انجام خواهد شد.

دومین گروه از دریافت کنندگان واکسن کرونا شهروندان و مقیمان با سن بیش از 50 سال هستند و مابقی کارکنان خدمات درمان و بهداشت و کسانی که یکی از بیماری‌های مزمن ذیل را دارا باشند از قبیل: آسم، دیابت، بیماری‌های مزمن کلیه، قلب و عروق و بیماری انسداد مزمن ریه‌ها، سرطان فعال و کسانی که چاقند و وزن بدن آنها مابین 30- 40 است، انجام خواهد شد.

این وزارت‌خانه افزود که در مرحله سوم واکسناسیون همه شهروندان و مقیمانی که مایل به دریافت واکسن هستند انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که بودجه کل پادشاهی سعودی برای سال 2021 روز سه‌شنبه به فرمان ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور با اولویت‌بخشی به بهداشت و سلامت شهروندان و مقیمان این کشور و مقابله با پیامدهای کرونا به تصویب رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم