سازمان ملل متحد ایران را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر و اعدام‌ مخالفان محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه 16 دسامبر 2020 در قطعنامه‌ای رژیم ایران را به دلیل نقض گسترده حقوق بشر و اعدام افراد بر اساس اعترافات اجباری محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه با صدور قطعنامه‌ای ضمن ابراز نگرانی از ادامه تایید مجازات اعدام علیه کودکان در ایران نقض‌های گسترده علیه حقوق بشر در این کشور و اعدام افراد بر اساس اعترافات اجباری اخذ شده از آنها را محکوم کرد.

افزون بر این سازمان ملل متحد خواستار آن شد تا رژیم ایران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آزاد و سالم در سال آینده در این کشور را تضمین کند.

سازمان ملل در این قطعنامه از ایران خواست تا شرایط بد درون زندان‌ها را برای جلوگیری از خطرات شیوع بیماری کرونا در میان زندانیان بهبود بخشد.

سازمان ملل همچنین از رژیم تهران خواست تا از بازداشت‌های گسترده و روشمند و توقیف خودسرانه افراد خودداری کند.
سازمان ملل در این قطعنامه اجرای حکم اعدام بدون اطلاع قبلی خانواده یا وکیل فرد محکوم را تقبیح کرد.

سازمان ملل نیز ادامه روند اعدام اشخاص در ایران بر اساس اعترافات اجباری را محکوم کرد و از ادامه تایید مجازات اعدام کودکان در ایران ابراز نگرانی کرد.

این در حالی است که میچل باچله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دوشنبه گذشته از اقدام ایران در اعدام روح الله زم روزنامه‌نگار مخالف رژیم ابراز شوک‌زدگی کرده و از تهران خواست تا متوسل شدن «فزاینده و نگران کننده» این رژیم به مجازات اعدام را متوقف سازد.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن بیان این که «از اعدام روح‌الله زم در ایران شوک‌زده شده است» افزود که « محکومیت او به اعدام و اجرای حکم اعدام با چوبه دار نشانه‌ اعترافات اجباری است که تحت شکنجه از او گرفته شده و توسط رسانه‌های دولتی پخش شده تا به عنوانی اساسی برای محکومیت شخص به کار رود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم