محمد بن سلمان: اقتصاد سعودی ثابت کرد که توانایی مقابله با پیامدهای کرونا را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ولی‌عهد سعودی سه‌شنبه 15 دسامبر 2020 ضمن اشاره به این‌که اقتصاد پادشاهی عربی سعودی توانایی‌اش برای مقابله با پیامدهای پاندمی کرونا را به اثبات رسانده است، بر ادامه تقویت دستاوردهای محقق شده از زمان ارائه برنامه چشم‌انداز 2030 سعودی، تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده محمد بن سلمان ولی‌عهد، نایب رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی طی جلسه تصویب بودجه عمومی سال 2021 بر ادامه از سرگیری فعالیت‌ها به سوی توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر در زمینه‌های مختلف اقتصادی، توسعه و امور اجتماعی در کشورش تاکید کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان توضیح داد که سال 2020 به دلیل پاندمی کرونا سال دشواری برای همه کشورهای جهان بوده و علی‌رغم آن اما اقتصاد پادشاهی عربی سعودی قدرتش را برای مقابله با پیامدهای پاندمی و چالش‌های ناشی از آن به اثبات رساند.

محمد بن سلمان افزود که کشورش با اتخاذ تدابیر بهداشتی و پیشگیرانه در مرحله نخست با جلوگیری از انتشار ویروس جدید کرونا و فراهم ساختن درمان مجانی برای موارد مبتلا به کرونا حمایت از بهداشت انسان را هدف قرار داده است.

او گفت سعودی در این راستا با عنایتی بزرگ و به طور فعال بحران را مدیریت کرده که منجر به کاهش آثار منفی بر اقتصاد شده و با شتابی ملایم و تدریجی موازنه میان اقدامات پیشگیرانه و جدول‌بندی زمان بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی در این کشور را انجام داده است.

محمد بن سلمان تاکید کرد که صندوق سرمایه‌گذاری‌های عمومی میلیاردها پول را طی سال‌های آینده در اقتصاد سعودی تزریق خواهد کرد.

ولی‌عهد سعودی نیز پیش‌بینی کرد که افزایش رشد اقتصادی و بالارفتن درآمدها منجر به ثبات مالی هر چه بیشتر در این پادشاهی شود.

او همچنین تاکید کرد که کشورش در نظر دارد تا میزان کسری بودجه در سال آینده را به سطح 141 میلیارد ریال سعودی (معادل 37.6 میلیارد دلار) کاهش دهد تا به نسبت کمتر از %5 از تولید ناخالص داخلی در سال 2021 برسد.

شایان ذکر است که ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی طی فرمانی دستور داده تا بودجه عمومی سال آینده این کشور بر اساس اولویت‌بخشی به بهداشت شهروندان و مقیمان و سلامت آنها متمرکز شود.

ملک سلمان همچنین افزود که ضرورت‌هایی از قبیل ادامه تلاش‌ها برای ممانعت از گسترش آثار مخرّب پاندمی کرونا بر اقتصاد و همچنین ادامه کار برای تشویق رشد اقتصادی، توسعه خدمات، حمایت از بخش خصوصی و محافظت از فرصت‌های شغلی برای شهروندان در این بودجه لحاظ شده است.

پادشاه سعودی در بخش پایانی سخنانش گفت که اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های مسکن و پروژه‌های توسعه‌ای برای فراهم کردن فرصت‌های شغلی بیشتر برای شهروندان و تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز 2030 با تاکید بر افزایش بازدهی هزینه‌های عمومی، اهتمام ورزیدن به امور اجتماعی، ممانعت از هدررفت منابع، مبارزه با فساد و تاکید بر اجرای فعالانه برنامه‌ها و پروژه‌های مذکور در بودجه انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم