نگرانی کمیسیون حقوق‌بشر از تأثیر تداوم قتل‌های هدفمند بر کار رسانه‌ای در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان چهارشنبه 16 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، از تأثیر تداوم قتل‌های هدفمند بر کار نهادهای غیرنظامی، رسانه‌ای و حقوق‌بشری «عمیقاً نگران» است.

در این اعلامیه آمده، قتل‌های هدفمند 31 در‌صد کل تلفات غیرنظامیان را در 6 ماه نخست سال 2020 تشکیل می‌دهد.

در این اعلامیه ذکر شده: «945 غیرنظامی (شامل زنان، کودکان، خبرنگاران، فعالان حقوق‌بشر، کارمندان نهادهای ملکی دولت و دیگر شهروندان‌) در نتیجه این قتل‌های پرشمار قربانی شده‌اند که در جنگ هیچ‌گونه شرکت و سهمی نداشته‌اند».

براساس این اعلامیه، حملات بر غیرنظامیان مصداق‌های آشکار «جنایت جنگی» است، پیگیری عاملان آن‌ها مشمول مرور زمان نمی‌شود و در هر زمان و مکان پاسخگو خواهند بود.

در اعلامیه تاکید شده: «کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان از حکومت مجدانه می‌خواهد که خانواده‌های قربانی را در جریان ‌پیشرفت تحقیقات و بررسی‌های خود ‌بگذارد و نتایج آن‌ها را همگانی و در نهایت، عدالت را برای قربانیان تأمین کند».

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و انفجار در افغانستان افزایش یافته است. یک روز پیش (سه‌شنبه 15 دسامبر) در نتیجه حملات انفجاری محبوب‌الله محبی معاون والی کابل با همکارش، حشمت‌الله دقیق دادستان در کابل و عبدالرحمن عطشان معاون شورای ولایتی غور کشته شدند.

همچنان سفارتخانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مقیم کابل، استرالیا، کانادا، آمریکا و ناتو به تاریخ 7 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک حملات هدفمند بالای رسانه‌ها، جامعه مدنی، رهبران و گروه‌های مذهبی و غیرنظامیان را شدیداً محکوم کردند و اعلام نمودند، طالبان و سازمان‌های مختلف «تروریستی» مسئول بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم