ملک سلمان: بودجه کل سعودی را با اولویت‌بخشی به بهداشت شهروندان و مقیمان تصویب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه سعودی سه‌شنبه 15 دسامبر 2020 تاکید کرد که بودجه عمومی سالانه این کشور برای سال آینده با اولویت‌بخشی به بهداشت و سلامت شهروندان سعودی و مقیمان این کشور به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی ( واس) ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی سه‌شنبه طی ریاستش بر جلسه شورای وزیران این کشور افزود که پاندمی کرونا تاثیراتی بر اقتصاد جهانی به جای گذاشته و در این راستا پادشاهی سعودی اقدامات و تدابیر پیشگیرانه‌ای را اتخاذ کرده است و درمان مجانی را برای همه شهروندان و مقیمان این کشور که به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند، مهیّا کرده است.

او طی سخنرانی‌اش در جلسه شورای وزیران ضمن اشاره به این که میزان کسری در بودجه عمومی پیش‌بینی شده برای سال آینده 2021 بالغ بر 141 میلیارد ریال سعودی )معادل 37.6 میلیارد دلار) خواهد بود، تاکید کرد که برنامه چشم‌انداز 2030، طرح‌های مالی و اقتصادی و همچنین اصلاحات انجام شده در این زمینه مانع از آثار منفی بر شهروندان و اقتصاد این کشور شده است.

پادشاه سعودی در این رابطه گفت که به یاری و توفیق پروردگار بودجه عمومی سال 2021 با تاکید بر ادامه روند توسعه و رفاه و اجرای فعالانه پروژه‌های مندرج در بودجه، به تصویب می‌رسد.

ملک سلمان افزود که در بودجه سال آینده میزان هزینه‌ها بالغ بر 990 میلیارد ریال سعودی (معادل 264 میلیارد دلار) و میزان درآمدها بالغ بر 849 میلیارد ریال سعودی (معادل 226 میلیارد دلار) و میزان کسری بودجه به میزان 141 میلیارد ریال سعودی (معادل 37.6 میلیارد دلار) و به نسبت %4.9 از کل تولید ناخالص داخلی خواهد بود.

ملک سلمان همچنین به طرح اختصاص مبلغ 500 هزار ریال سعودی (معادل 133,285دلار) برای بازماندگان هر یک از متوفیان مبتلا به کرونا از میان شاغلان در بخش بهداشت دولتی و خصوصی، غیرنظامیان و نظامیان، شهروندان سعودی یا غیر سعودی اشاره کرد که از تاریخ ثبت اولین مورد مبتلا به کرونا در این کشور به مورد اجرا گذاشته شده است.

ملک سلمان در بخش دیگری از سخنانش گفت که «پادشاهی عربی سعودی جزئی از جهان است و بر حوادث و شرایط جهانی تاثیر گذاشته و از آنها تاثیر می‌پذیرد و از آثار بحران مالی عمومی و اقتصادی در جهان به دور نیست».

او همچنین گفت که در این راستا «پاندمی کرونا بر فعالیت‌های اقتصادی محلی اثر گذاشته و کشور از عومل منفی رکود اقتصادی جهانی و کاهش میزان تقاضا به ویژه در بازارهای نفتی که شاهد کاهش شدیدی در سطح قیمت‌ها بوده، تاثیر پذیرفته است».

پادشاه سعودی گفت که او فرمان داده تا بودجه عمومی سال آینده این کشور بر اساس اولویت‌بخشی به بهداشت شهروندان و مقیمان و سلامت آنها متمرکز شود.

ملک سلمان همچنین افزود که ضرورت‌های از قبیل ادامه تلاش‌ها برای ممانعت از گسترش آثار مخرّب پاندمی کرونا بر اقتصاد و همچنین ادامه کار برای تشویق رشد اقتصادی، توسعه خدمات، حمایت از بخش خصوصی و محافظت از فرصت‌های شغلی برای شهروندان در این بودجه لحاظ شده است.

پادشاه سعودی در بخش پایانی سخنانش گفت که اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های مسکن و پروژه‌های توسعه‌ای برای فراهم کردن فرصت‌های شغلی بیشتر برای شهروندان و تحقق اهداف برنامه چشم‌انداز 2030 با تاکید بر افزایش بازدهی هزینه‌های عمومی، اهتمام ورزیدن به امور اجتماعی، ممانعت از هدررفت منابع، مبارزه با فساد و تاکید بر اجرای فعالانه برنامه‌ها و پروژه‌های مذکور در بودجه انجام خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم