مجمع انتخاباتی رسما پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجمع گزینندگان یا الکترال کالج در ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه 14 دسامبر 2020 با پایان رای‌گیری پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب این کشور را رسما تایید کرد.

بنا به شبکه CNN آمریکا جو بایدن نامزد دمکرات با دست‌یابی به اکثریت آرای مجمع انتخاباتی معال 302 رای الکترال کالج در برابر 232 رای الکترال کالج برای دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه، رسما به عنوان پیروز انتخابات سوم نوامبر 2020 ایالات متحده اعلام شد.

رای گیری مجمع انتخاباتی با حضور 538 نماینده از ایالت‌های مختلف آمریکا در مراکز این ایالت‌ها انجام می‌شود. تعداد این نمایندگان برای هر ایالت نیز با توجه به میزان جمعیت آن ایالت تعیین می‌شود.

پس از اعلام رسمی نتایج رای‌گیری کالج انتخاباتی در روز دوشنبه، این نتایج به کنگره آمریکا، آرشیو ملی و همچنین دیوان عالی ایالات متحده ارسال می‌شود.

همچنین قرار است روز 6 ژانویه سال آینده، در نشست مشترک با کنگره، مایک پنس معاون رئیس جمهوری فعلی آمریکا، این نتایج را اعلام و با پایان شمارش آراء به طور نهایی نام رئیس جمهوری آینده آمریکا و معاون او به تصویب برسد.

شایان ذکر است که دادگاه عالی آمریکا پیش از این شکایت‌های قضایی تقدیم شده از سوی ایالت تگزاس، مورد تایید دونالد ترامپ، برای لغو نتایج انتخابات در 4 ایالت این کشور را نپذیرفت.

در واکنش به صدور رای دادگاه عالی دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا در توئیتی بر شبکه «توئیتر» ضمن ابراز سرخوردگی خود از تصمیم دادگاه عالی در رد دادخواست ابطال نتایج انتخابات، گفت که نبرد قضایی پیرامون انتخابات تازه آغاز شده است.

ترامپ همچنین با تاکید مجدد بر ادعاهایش مبنی بر وقوع تقلب و تخلف‌های انتخاباتی در این دوره، از طرفدارانش خواست تا کارزار را برای تغییر نتیجه انتخابات ادامه دهند.

وکیل ترامپ نیز شنبه 12 دسامبر با تأکید بر این که «تیم حقوقی رئیس‌جمهوری به طرح شکایات خود ادامه می‌دهد»، گفت: «کار ما هنوز تمام نشده‌ است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید