نماینده مجلس ایران: سیستان و بلوچستان 110 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک نماینده مجلس ایران با انتقاد از بی‌توجهی وزارتخانه آموزش و پرورش نسبت به استان سیستان و بلوچستان اعلام کرد که این استان از کمبود 12 هزار معلم رنج می‌برد و تعیین تکلیفی برای 110 هزار دانش‌آموز بازمانده از تحصیل انجام نشده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری خانه ملت، سه‌شنبه 15 دسامبر 2020 اسماعیل حسین زهی در نشست علنی مجلس ایران با بیان اینکه حدود یک دهه است که به طور مرتب از مبادی رسمی آموزش و پرورش اعلام می‌شود که استان سیستان و بلوچستان 12 هزار معلم کمبود دارد گفت که سرانه حوزه آموزشی این استان از میانگین کشوری کمتر است.

Advertisement

او با انتقاد از وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: « این وزارتخانه چه اقدام کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدتی برای ایجاد توازن بین رشد جمعیت دانش‌آموزی و تأمین معلم و کلاس برای دانش‌آموزان این استان دارد؟ چرا هنوز مدارس نابه سامان و کلاس‌های بدون معلم یا متراکم و جمعیت 110 هزار بازمانده از تحصیل در این استان مشاهده می‌شود؟»

زهی همچنین از نبود برنامه زمان‌بندی شده برای تأمین نیروی انسانی بومی ماندگار در این منطقه و تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمت و حق‌التدریسی انتقاد کرد.

بر اساس گزارش روزنامه ایران، شرایط کرونایی، محرومیت‌های آموزشی و تحصیلی در استان سیستان و بلوچستان را پررنگ‌تر کرده است. اگر تا سال گذشته، مدارس کپری، فضای نامناسب آموزشی و تهیه نوشت‌افزار از مسائل مدارس این استان بود، امروز، تلفن همراه و تبلت، تهیه ماسک و... هم به این مسائل اضافه شده است.

آنطور که مسئولان این استان می‌گویند 71 درصد جمعیت دانش‌آموزی سیستان و بلوچستان ساکنان مناطق روستایی هستند که با کمبود امکانات رو به رو بوده‌اند و همین مسئله در شرایط کرونایی به یکی از دغدغه‌های اصلی کادر آموزشی تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم