بایدن: امیدواریم ترامپ اعتراف کند که من در انتخابات پیروز شدم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا روز سه شنبه در سخنانی گفت، امیدوار است که ترامپ پیروزیش در انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت بشناسد.

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده تأکید کرد که هیچ کس نمی تواند قدرت را در آمریکا به دست بگیرد مگر اینکه مردم آمریکا حق گرفتن قدرت را به او اعطا می کنند.

بایدن گفت، او و هریس معاون رئیس جمهوری بیش از 81 میلیون رای انتخاباتی را به دست آورده‌ا‌ند.

بایدن اظهار داشت: «80 قاضی در کل ایالات متحده آمریکا به ترامپ و تیم وکلایش گوش فرا دادند. در همه موارد هیچ مدرکی برای تغییر، اصلاح یا برگرداندن نتایج انتخابات در هیچ یک از ایالت وجود نداشت».

رئیس جمهور منتخب آمریکا افزود: «در ایالات متحده وقتی درباره صحت یا سقم انتخابات سئوالی یا تردیدی مطرح می شود، قوه قضاییه پاسخگو خواهد بود و نهاد قضایی عامل تعیین کننده است. مقام مسئول دولت ترامپ در وزارت امنیت سایبری نیز اذعان کرد که این انتخابات ایمن‌ترین و عادلانه‌ترین انتخابات بوده است».

رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده گفت: «وقت آن است که با ویروس کرونا مقابله کنیم، اقتصاد را بازسازی کنیم، زخم‌های آمریکایی‌ها را التیام و صفحه جدیدی را باز کنیم».

بایدن به خانواده‌های قربانیان ویروس کرونا که تعداد آنها به بیش از 300 هزار نفر رسیده است، تسلیت گفت.

گفتنی است که مجمع گزینندگان یا الکترال کالج در ایالات متحده آمریکا شامگاه دوشنبه 14 دسامبر 2020 با پایان رای‌گیری پیروزی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب این کشور را رسما تایید کرد.

بنا به شبکه CNN آمریکا جو بایدن نامزد دمکرات با دست‌یابی به اکثریت آرای مجمع انتخاباتی معال 302 رای الکترال کالج در برابر 232 رای الکترال کالج برای دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه، رسما به عنوان پیروز انتخابات سوم نوامبر 2020 ایالات متحده اعلام شد.

رای گیری مجمع انتخاباتی با حضور 538 نماینده از ایالت‌های مختلف آمریکا در مراکز این ایالت‌ها انجام می‌شود. تعداد این نمایندگان برای هر ایالت نیز با توجه به میزان جمعیت آن ایالت تعیین می‌شود.

پس از اعلام رسمی نتایج رای‌گیری کالج انتخاباتی در روز دوشنبه، این نتایج به کنگره آمریکا، آرشیو ملی و همچنین دیوان عالی ایالات متحده ارسال می‌شود.

همچنین قرار است روز 6 ژانویه سال آینده، در نشست مشترک با کنگره، مایک پنس معاون رئیس جمهوری فعلی آمریکا، این نتایج را اعلام و با پایان شمارش آراء به طور نهایی نام رئیس جمهوری آینده آمریکا و معاون او به تصویب برسد.

شایان ذکر است که دادگاه عالی آمریکا پیش از این شکایت‌های قضایی تقدیم شده از سوی ایالت تگزاس، مورد تایید دونالد ترامپ، برای لغو نتایج انتخابات در 4 ایالت این کشور را نپذیرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم