پدر روح‌الله زم از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش پرده برداشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پدر روح‌الله زم با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش پرده برداشت و تاکید کرد که فرصت بیان وصایای شرعی که جز واجبات مسلمانی است به فرزندش داده نشد.

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم روزنامه‌نگار مخالف جمهوری اسلامی که چند روز پیش اعدام شد، در صفحه اینستاگرام خود با انتشار پستی از عدم رعایت تشریفات قانونی در اعدام پسرش انتقاد کرد.

Advertisement

به گفته او، بر اساس آیین‌نامه تنظیمی نحوه اجرای احکام قصاص از جمله اعدام، مشخص شده که بعد از صدور حکم و مطلع ساختن متهم، وکیل و خانواده‌اش از حکم صادر شده، ترتیب ملاقات با خانواده وی را صادر می‌کنند تا برای آخرین بار با خویشان ملاقات داشته باشد و متهم می‌تواند وصایای کتبی و یا شفاهی به خانواده خود بیان کند.

او در ادامه با تاکید بر اینکه روح‌الله زم از تایید حکم اعدامش بی‌اطلاع بوده این پرسش را مطرح کرد که چرا او را از این حق محروم کردند؟

محمدعلی زم در ادامه انتقادات خود به قوه قضاییه تاکید کرد که در آخرین دیدار نه تنها به خانواده او اطلاع ندادند که این آخرین دیدار است بلکه به آنها تاکید شده که روح‌الله زم را از تایید حکم اعدامش آگاه نکنند و به آنها وعده داده شده که او را از بند دو الف (اطلاعات سپاه) به بند عمومی منتقل کنند و آنجا از امکانات و ملاقات بیشتر بهره‌مند خواهد شد.

او همچنین از محروم شدن روح‌الله زم از حق اعاده دادرسی انتقاد و این پرسش را با قوه قضاییه مطرح کرد که چرا فرصت بیان کتبی یا شفاهی وصایای شرعی برای فرزندش فراهم نشد و چه نگرانی از محتوای وصیت روح‌الله وجود داشته که از این حق محروم شد.

روح‌الله زم خبرنگار و فعال سیاسی، فرزند محمدعلی زم یکی از مقامات بالارتبه سابق در جمهوری اسلامی است. او از مخالفان حکومت فعلی ایران بود که پس از رفتن به فرانسه با تاسیس سایت و کانال تلگرامی خبری-تحلیلی آمدنیوز به انتشار اسناد فساد حکومتی پرداخت. او توسط اطلاعات سپاه هنگامی که از فرانسه به عراق سفر کرده بود، ربوده شد.

30 ژوئن 2020 قوه قضاییه ایران اعلام کرد که برای روح‌الله زم حکم اعدام صادر کرده است اما این حکم «غیرقطعی و قابل فرجام‌خواهی» است و چنانچه زم به آن اعتراض کند، «پرونده به دیوان عالی ارسال می‌شود»، علیرغم اعتراض به این حکم در تاریخ 8 دسامبر 2020، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که حکم اعدام روح‌الله زم توسط دیوان عالی کشور تأیید شده‌ و او در تاریخ 12 دسامبر در سحرگاه بدون رعایت تشریفات قانونی اعدام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم