شورای شهر تهران: هفت دهک فقیر و فقط سه دهک بالای خط فقر هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران اعلام کرد که 7 دهک فقیر در ایران هست و فقط 3 دهک جامعه بالای خط فقر هستند که تاکنون چنین وضعیتی بی‌سابقه بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، دوشنبه 14 دسامبر 2020 مجید فراهانی از دو برابر شدن «مراجعات به گرمخانه‌ها» و «میزان سرقت» خبر داد و گفت: «طبق پایش‌های صورت گرفته آسیب‌های اجتماعی در طبقه متوسط و فقیر بیشتر شده است».

به گفته او، امروز 7 دهک در ایران فقیر هستند و فقط 3 دهک جامعه بالای خط فقر قرار دارند که چنین وضعیتی تاکنون بی‌سابقه بوده است.

فراهانی با اشاره به کسری بودجه سال 99 به دلیل تحریم‌ها و شیوع کرونا گفت: «غفلت از بودجه‌ریزی در شرایط حاضر سبب ایجاد مشکلات می‌شود و باید به همه جوانب توجه ویژه نشان داد».

گفتنی است، رکود اقتصادی ناشی از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران باعث رکودی شدید در اقتصاد این کشور، کاهش صادرات نفت و تورم شدید شده است، ویروس کرونا نیز فشار اقتصادی بر خانوارهای ایرانی را افزایش داده است و این باعث سقوط بخش‌های بیشتری از جامعه ایران به زیر خط فقر شده است. خط فقری که بر اساس گزارش‌های منتشر شده در اردیبهشت سال 1399، برای یک خانوار (4 نفری) به 9 میلیون تومان رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم