اشرف غنی: دور دوم مذاکرات صلح با طالبان باید در خاک افغانستان برگزار شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 14 دسامبر تاکید کرد، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان باید در خاک این کشور برگزار شود.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، غنی در نشست کابینه در کابل صحبت می‌کرد گفت: «می‌خواهم به قوت اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان را در باره اینکه ما ترجیح می‌دهیم تا دور دوم مذاکرات صلح در افغانستان انجام شود را، تایید کنم».
او ادامه داد: «هرگاه طالبان ادعا دارند که در سرزمین افغانستان اند؛ پس چرا در خاک افغانستان مذاکره نمی‌کنند؟ هرجایی از افغانستان را که آنها بخواهند، دولت افغانستان آماده است تا با آن‌ها مذاکره کند».

محمد اشرف غنی اظهار کرد: «وقت آن نیست که هوتل‌های مفشن پیش شرط همه گذاشته شود. ضروری است که همه‌ی مردم ببینند تا مذاکرات چگونه انجام می‌شود؟ روی کدام موضوعات تمرکز می‌شود و چرا؟».

رئیس جمهوری افغانستان علاوه کرد، افغان‌ها هم در خیمه و هم در سردی می‌توانند مذاکره کنند.

مراحل بعدی مذاکرات صلح باید در داخل افغانستان پیشبرده شود

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان نیز شنبه 12 دسامبر 2020 در توییتی نوشته بود، مراحل بعدی مذاکرات صلح میان دولت این کشور و گروه طالبان باید در داخل افغانستان پیشبرده شود.

محب اضافه کرد، تجربه نشان داده است که مذاکرات صلح در بیرون از افغانستان، از شرایط بیرونی نیز متآثیر می‌باشد که این کار به نفع این کشور نیست.

او تاکید کرد، گروه طالبان هر مکانی را در داخل افغانستان برای پیشبرد مذاکرات صلح تعیین کنند، دولت این کشور آماده است آن را بپذیرد و در مورد آن ملاحظه‌ای ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان اظهار کرد، پیشبرد مراحل بعدی مذاکرات صلح در داخل این کشور به کاهش هزینه‌های اضافی کمک می‌کند و هم به افغان‌ها توان مالکیت و نظارت از این روند را می‌دهد.

روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان برای 23 روز متوقف شد

هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان شامگاه شنبه 12 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک از وقفه 23 روزه در مذاکرات صلح خبر دادند.

نادر نادری عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به تاریخ 5 ژانویه 2021 آغاز می‌شود.

نادری نوشت: «دو طرف مذاکرات صلح افغانستان (مذاکرات بین‌الافغانی) لست ابتدایی موضوعات اجندا را تبادله نموده و بحث‌های نخستین توضیحی را درباره موضوعات صورت داده‌اند. از آنجایی که موضوعات اجندا ضرورت به مشوره بیشتر دارد، دو طرف توافق کردند که دور دوم مذاکرات به 16 جدی سال روان 1399 برابر با 5 جنوری 2021 آغاز گردد».

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد. هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان اخیراً در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم