آمریکا دو مقام اطلاعاتی ایران را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه 14 دسامبر 2020 برای اولین بار ایران را مسئول ربوده شدن رابرت لوینسون شهروند آمریکایی که سال‌ها پیش در ایران ناپدید شد، اعلام و دو مقام اطلاعاتی ایران را تحریم کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا این مقام‌های اطلاعاتی را مسئول « آدم‌ربایی، حبس و مرگ احتمالی » رابرت لوینسون معرفی و آنها را به فهرست تحریم‌ها افزود.

Advertisement

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم در توئیتر اعلام کرد: «امروز ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه دو مقام ارشد وزارت اطلاعات و امنیت ایران اعمال کرده که در آدم‌ربایی، حبس و مرگ احتمالی رابرت لوینسون دخیل بوده‌اند. ما در دنبال کردن آن‌هایی که در ناپدید شدن لوینسون نقش داشته‌اند نرم نمی‌شویم.»

این دو مقام اطلاعاتی ایران که وزارت امور خزانه‌داری آمریکا آنها را تحریم کرد، محمد باصری و احمد خزایی معرفی شدند.

رابرت لوینسون، از ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا در اداره تحقیقات فدرال بود که در اسفند 1385 هنگامی که در پوشش کارمند بازنشسته بخش مبارزه با جرائم سازمان یافته اداره تحقیقات فدرال مشغول گردآوری اطلاعات در جزیره کیش بود، ناپدید شد. در همان زمان گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال ربودن شدن وی مطرح شد و تاکنون ادامه دارد.

برخی مقامات آمریکایی گفتند که رابرت لوینسون در هنگام سفر به ایران برای یک شرکت خصوصی کار می‌کرده ‌است، اما در سال 2013 خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرد که لوینسون در هنگام انجام مأموریتی تأیید نشده برای آژانس اطلاعات مرکزی بوده است.

پیش از این، دولت آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به سلامت یافتن و بازگشت او شود جایزه‌ای 20 میلیون دلاری تعیین کرد.

در سال 2017، خانواده لوینسون از ایران به دادگاه فدرال عالی شکایت کردند، به گزارش نیویورک تایمز با متهم کردن ایران به پنهان کردن اطلاعات مربوط به گم شدن این فرد، از تهران شکایت کرده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در 9 نوامبر 2019 گزارش داد اسنادی را دیده که نشان می‌دهد ایران در مکاتباتی با سازمان ملل متحد اعلام کرد که رابرت لوینسون در دادسرای عمومی و انقلاب تهران، پرونده‌ای دارد که در حال رسیدگی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم