کویت با استفاده از واکسن فایزر- بیونتک و بحرین با واکسن سینوفارم موافقت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کویت مجوز استفاده اضطراری از واکسن فايزر – بيونتك را براساس تصمیم کمیته فنی مشترک ميان اداره ثبت و کنترل داروهای شیمیایی و گیاهی و اداره بهداشت عمومی برای ارزیابی و ثبت واکسن‌ها صادر کرد.

دکتر عبدالله البدر معاون وزیر بهداشت در امور کنترل دارو و غذا، یکشنبه 13 دسامبر در اظهار نظر مطبوعاتی گفت که این مجوز پس از بررسی گسترده کمیته فنی در مورد تمام داده‌ها و گزارش‌های علمی صادر شد که کمیته، ارزیابی جامع ایمنی، اثربخشی و کیفی و همچنین نتایج مطالعات بالینی مربوط به اثر بخشی واکسن را انجام داد.

Advertisement

دکتر البدر با تاکید بر انجام روند بررسی شامل تمام جنبه‌های فنی و علمی، افزود كه وزارت بهداشت كویت پس از استفاده از واكسن، علاوه بر ادامه پیگیری اطلاعات و داده‌های مربوط به ایمنی، اثربخشی و كیفیت واكسن در سطح محلی و بین‌المللی، همچنین اقدامات لازم برای اطمینان از ایمنی شهروندان و افراد مقیم را مورد نظظارت دقیق قرار خواهد داد.

بریتانیا اولین کشوری بود که اجازه استفاده از واکسن فایزر را صادر کرد و بحرین نیز جمعه 11 دسامبر صدور مجوز اضطراری استفاده از واکسن فایزر را اعلام کرد.

پادشاهی عربی سعودی، بحرین و بریتانیا موافقت خود را برای استفاده از واکسن فایزر- بیونتک براساس داده‌های ارائه شده از سوی شرکت فایزر در مورد نتایج آزمایشات، ایمنی واکسن و اثربخشی آن صادر کرده‌اند.

این در حالی است که در بحرین، سازمان تنظیم مقررات بهداشت ملی بحرین، ثبت رسمی واکسن چینی «سینوفارم» را به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا، تأیید کرد.

این سازمان یکشنبه 13 دسامبر اعلام کرد که این موافقت پس از ارائه «تمامی اسناد لازم» از سوی شرکت «نظارت بهداشتی جی 42»، نماینده شرکت سینوفارم در خاورمیانه و شمال آفریقا صادر شد که استفاده از این واکسن برای همه را مجاز دانسته است.

نتایج مرحله سوم آزمایش‌های بالینی، اثربخشی 86 درصدی واکسن را در برابر ویروس کرونا نشان داد و تغییر سرمی به میزان 99٪ پادتن‌های تعدیل‌کننده و میانگین 100٪ ایمنی در برابر وضعیت‌های متوسط یا شدید را پس از آزمایش روی 42.299 داوطلب را ثبت کرد.

این تصمیم بحرین چند روز پس از ثبت واکسن چینی سینوفارم در امارات متحده عربی و دریافت اولین محموله آن در مصر بود در حالی که سعودی، واکسن فایزر- بیونتک را تأیید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم