پارلمان ترکیه واکنش ایران به سخنان اردوغان در آذربایجان را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مصطفی شنتوپ رئیس پارلمان ترکیه، روز شنبه 12 دسامبر، واکنش مقامات ایران به شعر خوانی و سخنرانی رطیب اردوغان در باکو پایتخت آذربایجان را رفتاری ناشایست دانسته و آن را محکوم کرد.

رئیس پارلمان ترکیه در توییتی با رد نحوه برخورد مقامات ایران در برابر سخنان رجب طیب اردوغان، گفت:«کسانی که چنین رفتاری کرده‌اند نه مرزهای خود را می‌شناسند و نه ارزش روابط آنکارا و تهران را می‌فهمند».

در پی سخنرانی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در در جریان برگزاری رژه پیروزی ارتش جمهوری آذربایجان در باکو، که در آن قطعه‌ای از شعر ارس(آراز) را با این مضمون خوانده بود: ««ارس را جدا کردند و آن را با میله و سنگ پر کردند....من از تو جدا نمی‌شدم، به زور جدایمان کردند».

منظور شاعر آذربایجانی از جدا کردن دو بخش آذربایجان شمالی و جنوبی است که بخش جنوبی آن در ایران است و بخش شمالی در اتحاد جماهیر شوری بود.شاعر آذربایجانی و شمار زیادی از ترک‌های آذربایجانی‌ معتقدند که دو بخش شمالی و جنوبی آذربایجان در واقع یک کشور هستند و باید روزی متحد و استقلال کامل خود را به دست بیاورند.

واکنش مقامات ایران به شعر خوانی اردوغان

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از احضار سفیر ترکیه در تهران در واکنش به اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جریان سفر به باکو خبر داد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه اعلام کرد که سفیر ترکیه در تهران از سوی دستیار وزیر و مدیرکل اورآسیا به وزارت امور خارجه احضار و ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید، به سفیر آنکارا تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.

خطیب‌زاده سخنان طیب اردوغان را «مداخله جویانه» و «غیرقابل قبول» توصیف کرد.

پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در واکنش به شعر خوانی رجب طیب اردوغان با انتشار پیامی توییتری نوشت: «هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان "عزیز ما" صحبت کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم