.
.
.

حمله نیروهای امنیتی به منازل شهروندان در بانه به بهانه شناسایی عاملان قتل فخری‌زاده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای امنیتی در بانه به بهانه پیگیری برای شناسایی عاملان قتل فخری‌زاده، به منازل شهروندان حمله کرده و آنها را دستگیر کردند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای امنیتی طی هفته گذشته منزل صدها شهروند کُرد را به بهانه بازداشت عاملان ترور محسن فخری‌زاده در بانه تفتیش و شماری را بازداشت کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی همچنان در بانه مستقر هستند و تیم ویژ‌ه‌ای از نیروهای امنیتی از تهران به این شهر وارد شده و ماموریت تفتیش منازل شهروندان را بر عهد گرفته است.

این سازمان حقوق بشری، پیش از این گزارش داد که دست‌کم 20 شهروند که تاکنون هویت 9 نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است، بازداشت شده‌اند.

همچنین منزل شماری از شهروندان توسط نیروهای ویژه امنیتی تفتیش شده و شماری از آنها پس از یک روز با اخذ تعهد کتبی آزاد شده‌اند.

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی طی تجسس از خانه‌ها، عکس‌هایی از پنج نفر را نشان داده‌اند و خواهان شناسایی آنها شده‌اند که یکی از آنها یک فرد سالخورده توانخواه بوده است.

نیروهای امنیتی، کولبران و کاسبکاران مرزی را نیز احضار و آنها را تهدید کرده‌اند که اگر این افراد از مرز بانه خارج شوند با آنها برخورد خواهد شد و حتی به شماری نیز پیشنهاد داده‌اند که اگر افراد مورد تعقیب را معرفی کنند، پاداش مالی دریافت خواهند کرد.

محسن فخری‌زاده معاون سابق وزیر دفاع ایران که در زمان مرگ رئیس سازمان پژوهش‌های نوین دفاعی ایران بود در 27 نوامبر در عملیات ترور کشته شد.

جمهوری اسلامی، او را «پدر هسته‌ای ایران» لقب داد و اسرائیل بارها به نقش مهم و تاثیرگذار او در برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده بود.

تاکنون روایت‌های متعددی درباره چگونگی کشته شدن او نقل شده که هیچکدام دقیق و منطبق با آنچه روی داده نبوده است. مقامات ایران بارها اسرائیل را مسئول انجام این عملیات دانست و تهدید به گرفتن انتقام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم