.
.
.

روند مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان برای 23 روز متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیأت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و گروه طالبان شامگاه شنبه 12 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای مشترک از وقفه 23 روزه در مذاکرات صلح خبر دادند.

نادر نادری عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان در توییتی نوشت، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان به تاریخ 5 ژانویه 2021 آغاز می‌شود.

نادری نوشت: «دو طرف مذاکرات صلح افغانستان (مذاکرات بین‌الافغانی) لست ابتدایی موضوعات اجندا را تبادله نموده و بحث‌های نخستین توضیحی را درباره موضوعات صورت داده‌اند. از آنجایی که موضوعات اجندا ضرورت به مشوره بیشتر دارد، دو طرف توافق کردند که دور دوم مذاکرات به 16 جدی سال روان 1399 برابر با 5 جنوری 2021 آغاز گردد».

مراحل بعدی مذاکرات صلح باید در داخل افغانستان پیشبرده شود

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان شنبه 12 دسامبر 2020 در توییتی نوشت، مراحل بعدی مذاکرات صلح میان دولت این کشور و گروه طالبان باید در داخل افغانستان پیشبرده شود.

محب اضافه کرد، تجربه نشان داده است که مذاکرات صلح در بیرون از افغانستان، از شرایط بیرونی نیز متآثیر می‌باشد که این کار به نفع این کشور نیست.

او تاکید کرد، گروه طالبان هر مکانی را در داخل افغانستان برای پیشبرد مذاکرات صلح تعیین کنند، دولت این کشور آماده است آن را بپذیرد و در مورد آن ملاحظه‌ای ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان اظهار کرد، پیشبرد مراحل بعدی مذاکرات صلح در داخل این کشور به کاهش هزینه‌های اضافی کمک می‌کند و هم به افغان‌ها توان مالکیت و نظارت از این روند را می‌دهد.

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد. هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان اخیراً در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم