.
.
.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: رویای ترکیه در مورد قفقاز تحقق نخواهد یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در سایه بحران احضار سفرا و اعتراض تهران و آنکارا با توجه به شعرخوانی رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در باکو، که واکنش‌های خشم آلودی را در ایران برانگیخت، تازه‌ترین واکنش در این رابطه، سخنان مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران خطاب به اردوغان که گفت: رویای گسترش نفوذ ترکیه در قفقاز تحقق نخواهد یافت.

به گزارش خبرگزاری فارس، ذوالنوری افزود که اردوغان می‌خواهد نفوذ ترکیه را در کشورهایی مانند آذربایجان، سوریه، عراق و کشورهای خلیج گسترش دهد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از اردوغان خواستار عذرخواهی از مردم ایران شد و اظهارات وی را «توهین به تمامیت ارضی کشور» دانست.

آنکارا جمعه 11 دسامبر در پاسخ به احضار سفیر خود درتهران به وزارت خارجه، سفیر ایران را احضار کرد و مراتب نارضایتی خود از «ادعاهای بی اساس» تهران علیه رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه را به او ابلاغ نمود.

به گزارش کانال العالم، وزارت امور خارجه ایران جمعه 11 سپتامبر خواستار ارائه «توضیحات فوری» از سوی آنکارا شد.

در اعتراض تهران به سفیر آنکارا آمده ‌است: «دوران ادعاهای ارضی و امپراتوری‌های جنگ‌افروز و توسعه طلب سال‌ها است که سپری شده ‌است.»

به گفته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، به سفیر آنکارا «تأکید شد ایران به هیچ‌ کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد و همان‌طور که تاریخ پر افتخارش گواه است، در خصوص امنیت ملی خود حتی ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.»

شعر خوانی اردوغان

اردوغان بخشی از ترانه فولکلور رود ارس موسوم به «آراز آراز» در یک مراسم رژه نظامی در باکو در کنار الهام علی‌اف، همتای خود در جمهوری آذربایجان را در سخنانش خواند که واکنش‌های خشم‌آلود تهران را به دنبال داشت.

پیش از این نیز صبح جمعه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در پیامی توییتری در واکنش به اظهارات اردوغان نوشته بود: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است.»

او در ادامه توئیت خود به زبان فارسی و انگلیسی به‌طور غیرمستقیم اردوغان را به مداخله در امور ایران متهم و اضافه کرد: «هیچ‌کس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم