.
.
.

ترکیه سفیر ایران در آنکارا را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفیر ایران در آنکارا در پی توئیت محمد جواد ظریف و در واکنش به احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه ترکیه احضار شد.

به گزارش «خبرگزاری آناتولی» محمد فرازمند سفیر ایران در آنکارا روز شنبه 11 دسامبر 2020 به وزارت امور خارجه ترکیه احضار و مراتب اعتراض آنکارا به آنچه «ادعاهای بی‌پایه و اساس ایران درباره رئیس‌جمهوری اردوغان» عنوان شده، ابلاغ شد.

در این گزارش آمده است که «این رویکرد تهران با روابط نزدیک ترکیه و ایران سازگار نیست و تنها به نفع کسانی که دنبال خدشه‌دار کردن روابط دو کشور هستند خواهد بود.»

در پایان تصریح شده است که «وزارت خارجه ایران به‌رغم وجود گزینه‌های مختلف برای ابراز ناراحتی خود از سخنان رئیس‌جمهوری اردوغان را هدف قرار داده، این اقدام قابل پذیرش نیست.»

گفتنی است، روز گذشته اردوغان در رژه نظامی در باکو بیتی از آهنگ «آراز آراز» را خواند که برای ترک‌ها سمبل جدایی دو سوی «ارس» است.

اردوغان که در این مراسم به همراه «الهام علی‌اف» رئیس دولت باکو شرکت کرده بود، بیتی از یک شعر درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان خواند و همین باعث شد که اردوغان از سوی ایران به «تجزیه‌طلبی» متهم شود.

در همین رابطه، محمدجواد ظریف در صفحه توئیتر خود نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است».

او افزود: «یا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

عبدالله رمضان‌زاده سخنگوی سابق دولت اصلاحات نیز در توئیتر خود با «جان ایران» نامیدن آذربایجان به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «خلیفه عثمانی می‌گوید که دو سوی ارس را از هم به زور جدا کرده‌اند، باید به او گفت درست‌تر آن است که بگویی: باکو و بسیاری از مناطق اطراف آن را به زور از ایران جدا کرده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم