فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جمعه خشم در کردستان عراق و دستگیری سه نماینده پیشین پارلمان

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات امنیتی در منطقه کردستان عراق جمعه 11 دسامبر، سه نماینده پیشین پارلمان را به اتهام «تحریک شهروندان برای سازماندهی تظاهرات ضد دولتی در سلیمانیه» در فضای شانتاژ ناشی از اتهامات به مقامات درمورد فساد مالی، بازداشت کردند.

  رسانه های عراقی گزارش دادند که نیروهای امنیتی، سه عضو سابق فراکسیون «تغییر» در پارلمان کردستان را در سلیمانیه دستگیر کردند که عبارتند از «شیرکو حمه امین، پیمان عزالدین و عبدالله ملانوری» که به اتهام تحریک شهروندان برای شرکت در تظاهرات علیه مقامات کرد، دستگیر شدند.

  تظاهرات در مقابل ساختمان استانداری

  در همین راستا، صدها نفر روز جمعه 11 دسامبر در اعتراض به مقاماتی که متهم به فساد مالی و ایجاد بحران شدید معیشتی هستند، در مقابل ساختمان استانداری سلیمانیه در کردستان عراق تظاهرات کردند.

  پس از تظاهرات طی چندین روز متوالی در شهرها و روستاهای سلیمانیه، صدها نفر امروز جمعه 11 در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

  فاطمه حسن کارمند 25 ساله بخش دولتی به خبرگزاری فرانسه گفت: «من آمدم برای حقوق و زندگی «فرزندانم تظاهرات کنم. ما از این وضعیت به تنگ آمده ایم.»

  اتهام به فساد

  بر اساس گزارش ها، معترضین علیه مقامات محلی شعارهایی سر داده و آنها را به فساد متهم کردند.

  از سوی دیگر، خبرگزاری عراق تاکید کرد که مقررات منع رفت و آمد بین شهرهای سلیمانیه، حلبچه، راپرین و فرمانداری گرمیان به اجرا در آمده است.

  رسانه های کردی گزارش دادند که هزاران شهروند، کارمند و معلم امروز در تظاهرات گسترده‌ای در مرکز شهر سلیمانیه، حلبچه، چمچمال، کفری و سیدصادق در اعتراض به بدترشدن وضاع معیشتی و تأخیر در پرداخت حقوق کارمندان از سوی دولت اقلیم کردستان شرکت کردند.

  بازداشت تظاهرکنندگان

  پیمان عزالدین نماینده سابق پارلمان کردستان به فرانس‌پرس گفت که نیروهای امنیتی پس از آغاز تظاهرات حدود ده تن از برگزارکنندگان تظاهرات را دستگیر کردند.

  اقلیم کردستان عراق از خودمختاری مورد حمایت غرب برخوردار است که قبل از حمله آمریکا به عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین در سال 2003 تأسیس شد.

  طبق برآورد سازمان ملل، 36 درصد خانواده‌های این منطقه با شش میلیون نفر جمعیت، با درآمد كمتر از 400 دلار در ماه زندگی می‌كنند.

  خشم مردم سال‌هاست که علیه نخبگان حاکم افزایش یافته و اتهامات مربوط به فساد و حیف و میل اموال عمومی علیه خانواده بارزانی مطرح است که رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر کردستان از اعضای این خانواده هستند.

  تظاهرات خودجوش در کردستان، مشابه اعتراضاتی است که در اکتبر 2019 در بغداد و مناطق شیعه‌نشین آغاز شد.

  بر اساس آمار روز جمعه 11 دسامبر کمیسیون عالی حقوق‌بشر عراق، شمار کشته‌شدگان اعتراضات سلیمانیه طی یک هفته به 8 نفر رسیده و 54 تن نیز زخمی شدند

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران