فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت امور خارجه ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد که سفیر ترکیه در رابطه با اظهارات روز گذشته اردوغان درباره آذربایجان احضار شد.

  در احضار سفیر ضمن ابلاغ مراتب اعتراض شدید به وی تأکید شد که ایران خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص است.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، جمعه 11 دسامبر 2020 سعید خطیب‌زاده از احضار سفیر ترکیه در تهران به وزارت خارجه در پی اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در سفرش به باکو، خبر داد.

  به گفته او، مراتب اعتراض شدید ایران به سفیر ترکیه ابلاغ شده و این کشور خواستار توضیح فوری دولت ترکیه در این خصوص شد.

  خطیب‌زاده با بیان اینکه به سفیر ترکیه تاکید شد جمهوری اسلامی ایران به هیچ‌کس اجازه مداخله در مورد تمامیت ارضی خود را نمی‌دهد و خصوص امنیت ملی خود حتی ذره‌ای کوتاه نمی‌آید.

  گفتنی است، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه روز گذشته در حالی که برای شرکت در مراسم رژه نظامی نیروهای جمهوری آذربایجان به مناسبت پایان اشغال منطقه «قره‌باغ کوهستانی» به باکو سفر کرده بود، ابیاتی از یک شعر درباره رود ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان را خواند که به اعتقاد برخی از مقامات ایران تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف قرار می‌داد.

  وزیر امور خارجه ایران نیز به اظهارات اردوغان واکنش نشان داد و در همین رابطه در صفحه توئیتر خود نوشت: «به اردوغان نگفته بودند شعری که به غلط در باکو خواند مربوط به جدایی قهری مناطق شمالی ارس از سرزمین مادریشان ایران است».

  او افزود: «یا او نفهمید که علیه استقلال جمهوری آذربایجان سخن گفته است؟ هیچکس نمی‌تواند درباره آذربایجان عزیز ما صحبت کند».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران