.
.
.

هشدار به ایران: آمریکا بمب‌افکن‌های استراتژیک خود را بر فراز خلیج به پرواز در آورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش آمریکا دو فروند بمب‌افکن استراتژیک ب52 را روز پنج‌شنبه 10 دسامبر 2020 بر فراز آب‌های خلیج به پرواز در آورد، اقدامی که مسئولان آمریکایی آن را هشدار مستقیم به ایران توصیف کردند.

در یک ماه گذشته این دومین باری است که بمب‌افکن‌های بوئینگ بی-52 استراتوفورترس در آسمان منطقه به پرواز در می‌آیند تا پای‌بندی ایالات متحده به سیاست‌هایش در خاورمیانه، علیرغم خارج کردن سربازان آمریکایی از عراق و افغانستان را نشان دهند.

این بمب‌افکن‌های دوربرد می‌توانند علاوه بر تسلیحات کلاسیک، تسلیحات اتمی را نیز حمل کنند. پرواز این پرنده‌های غول‌پیکر در آسمان منطقه پیام هشدار روشنی برای ایران است، به ویژه اینکه رقبای آمریکا دائما پرواز این پرنده‌ها را اقدام تحریک‌آمیز خوانده‌اند.

در همین راستا ژنرال فرانک مک‌کنزی فرمانده نیروهای آمریکایی در خاورمیانه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «توان پروازی بدون توقف بمب‌افکن‌های استراتژیک به همه نقط جهان و ارتباط سریع با همیپمانان متعدد منطقه‌ای، نشان از ارتباط تنگاتنگ و پای‌بندی ما به امنیت و ثبات منطقه است.»

آمریکا نگران حمله انتقامی ایران در اولین سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سابق نیروی قدس سپاه در عراق توسط پهپادهای آمریکایی است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، او را تروریست شماره یک جهان خواند که شخصا دستور از میان برداشته شدنش را داده است. ترامپ گفت که سلیمانی باعث کشته شدن هزاران آمریکایی شده و باید سال‌ها پیش از میان برداشته می‌شد.

قاسم سلیمانی به همراه ابومهدی المهندس، نائب رئیس شورای حشد الشعبی عراق شامگاه سوم ژانویه 2020 در اطراف فرودگاه بین‌المللی بغداد و در پی حمله پهپادی آمریکا کشته شد.

شبه‌نظامیان وابسته به ایران هم از آن زمان تا کنون بارها به محل حضور نیروهای آمریکایی در عراق موشک پرتاب کرده‌اند.
ژنرال مک‌کنزی در ادامه گفت: «ما در پی درگیری نیستیم اما باید در حالت آماده‌باش قرار داشته باشیم تا به هر حمله یا شرایط ناگهانی واکنش نشان دهیم.»

ارتش آمریکا در 21 نوامبر 2020 اعلام کرد که یک گروه از نیروی هوایی به همراه بمب‌افکن‌های ب52 از پایگاهی در ایالت داکوتای شمالی عازم خاورمیانه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم