.
.
.

محسن رضایی از تشکیل «ایران بزرگ» با الحاق 15 کشور به جمهوری اسلامی می‌گوید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

طی سخنانی که می‌تواند به راستای «سیاست‌های توسعه‌طلبانه جمهوری اسلامی» تفسیر شود، محسن رضایی دبیر مجمع تشکیل مصلحت نظام ایران از بازیابی دوباره «مجد و عظمت و شکوه ایران بزرگ» سخن گفت؛ ایرانی که به گفته «در شمال خلیج و دریای عمان بوجود بیاید و 15 کشور به ایران وصل می‌شود.»

به گزارش همشهری آنلاین محسن رضایی روز چهارشنبه 9 دسامبر 2020 در نشست «نقش جنبش دانشجویی در اقتدار علمی و تداوم انقلاب اسلامی» با اشاره تلویحی به سیاست‌های مداخله‌جویانه و توسعه‌طلبانه تهران در منطقه گفت « اگر ایران بزرگ در شمال خلیج و دریای عمان بوجود بیاید 15 کشور به ایران وصل می‌شود و اگر ایران بزرگ شکل بگیرد، در سیاست دنیا دخالت می‌کند.»

او مدعی شد که ترس غرب و کشورهای غربی از آنچه او «ایران بزرگ» خواند، فراتر از ترس آنها از بمب اتم است و لذا «وظیفه ما این است که مجد و عظمت و شکوه ایران بزرگ را دوباره به‌دست بیاوریم و ما می‌توانیم این کار را بکنیم.»

در ادامه گزارش همشهری آمده رضایی با بیان اینکه غربی‌ها نگران این هستند که انرژی منطقه در خود منطقه مصرف شود، گفت: «اگر این اتفاق رخ دهد، قیمت کالاها در اروپا چند برابر می‌شود. نگرانی دوم آن‌ها، 15 کشوری است در همسایگی ما قرار دارند. آن‌ها از تشکیل ایران بزرگ ولو از لحاظ اقتصادی می‌ترسند. اگر صنعت و کشاورزی ایران توسعه پیدا کند و ایران به کشور بزرگی تبدیل شود، تجارت و صنعت و امنیت کشورهای همسایه به امنیت ایران گره می‌خورد و ایران بزرگ شکل می‌گیرد و اگر کسی بخواهد به کشورهای منطقه سرکشی کند اول باید به ایران بیاید و با ایران حرف بزند. غربی‌ها از این موضوع می‌ترسند.»

اظهارات دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تحت نام «ایران بزرگ» که اتهام توسعه‌طلبی به جمهوری اسلامی را قوی‌تر می‌کند، به این ترتیب سخنان محسن رضایی درباره نگرانی غربی‌ها در قبال «سیاست‌های مداخله‌جویانه ایران» در منطقه مصداقیت پیدا می‌کند، این کشورها خواستار گسترده‌تر شدن توافق هسته‌ای به نحوی هستند که سیاست‌های خرابکارانه منطقه‌ای ایران را مهار کند.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در همین رابطه گفت : «ما انتظارات روشنی از ایران داریم: سلاح هسته‌ای نداشته باشد، و همین طور برنامه موشک بالستیکی نداشته باشد که کل منطقه را تهدید کند. ایران باید نقش دیگری در منطقه ایفا کند.»

برخی تشکیلات «التراناسیونالیست» ایرانی نیز در رؤیای «ایران بزرگ» به سر می‌برند اما این امر در میان مردمان عادی این کشور طرفداران چندانی ندارد و سال‌های 2018، 2019 این کشور شاهد اعتراضات خونینی بود که بخشی از آن در اعتراض به سیاست‌های مداخله‌جویانه منطقه‌ای با شعار «سوریه را رها کن فکری به حال ما کن» و «نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران» افزون بر اعتراض به فساد، گرانی، بیکاری، سرکوب و فقر روزافزون بود.

در نتیجه سرکوب شدید اعتراضات یادشده، صدها کشته و هزاران تن زندانی شدند.

در آن سوی مرزهای ایران هم مردم عراق به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین آسیب‌ها را از دخالت‌های ایران متحمل شده، مردم این کشور بارها به خیابان‌های شهرهای مختلف آمده و شعار «ایران برا برا» به معنای «ایران برو بیرون» سر داده و خواستار پایان یافتن دخالت‌های تهران در امور داخلی عراق شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم