.
.
.

سفارت کانادا در کابل: حمایت از زنان و دختران افغان برای ما ضروری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفارت کانادا در کابل پنج‌شنبه 10 دسامبر به مناسبت روز جهانی حقوق‌بشر اعلام کرد، برابر جنسیتی و حمایت از زنان و دختران افغان برای این کشور ضروری است.

این سفارت در توییتی نوشت: «کانادا در هدف مشترک ما در حمایت از حقوق‌بشر و بهبود ارزش‌های دموکراتیک صداهای قوی را در سطح بین‌المللی مطرح می‌سازد. برابری جنسیتی و حمایت از زنان و دختران افغان نه تنها برای کانادا در افغانستان بلکه برای دولت و هر شهروند افغانستان ضروری است».

در همین حال، سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق‌بشر و روابط بین‌الملل افغانستان در محفل گرامی‌داشت از روزجهانی حقوق‌بشر و روز ملی قربانیان جنگ که توسط کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان برگزار شده بود گفت: «ارزش‌های مطرح‌شده در اعلامیه حقوق بشر غیرقابل گذشت است. حقوق‌بشر همه‌شمول است. بنابراین باید در تمام حالات این ارزش‌ها رعایت شود. متأسفانه نقض حقوق بشر در کشور با «فرهنگ معافیت» عجین شده است».

سمر اضافه کرد، پس از طالبان وضعیت حقوق‌بشر بهتر شد اما تا دسترسی به عدالت در مورد قربانیان راه دراز در پیش است. اشتراک قربانیان در روندها و مکانیزمی که زخم‌های‌شان التیام یابد، در نظر گرفته نشده، به بهانه وضعیت جنگی و اضطرار در حالی که برای این وضعیت حقوق بین‌الملل بشردوستانه است.

او اظهار کرد: «قربانیان جنگ نه‌تنها در میز مذاکرات بلکه در تمام تصمیم‌گیری‌ها شریک شوند. در غیر آن به صلح واقعی و صلح اجتماعی دست نمی‌یابیم. خشونت خانواگی یکی از نقض‌های مهم کشور است. برای پایان دادن به خشونت عمومی باید به خشونت خانوادگی پایان دهیم. برای این مهم باید در جهت تأمین حقوق زن دادخواهی کنیم».
شایان ذکر است که کارشناسان جهانی مسایل زنان، افغانستان را یکی از کشورهای خطرناک جهان برای زنان عنوان کرده اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم