.
.
.

ترامپ: مراکش و اسرائیل در شرف توافق صلح هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا پنج‌شنبه 10 دسامبر اعلام کرد که مراکش در شرف امضای توافقنامه صلح با اسرائیل است.

ترامپ اعلام کرد که مراکش متعهد شده ‌است، روابط دیپلماتیک کاملی با اسرائیل برقرار کند، همان‌طور که سه کشور عربی یعنی امارات، بحرین و سودان اخیراً این کار را انجام داده‌اند. ترامپ همچنین در توییتر خود نوشت که اعلامیه‌ای را در به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی امضا کرده‌ است.

علاوه بر این، ترامپ گفت که توافق عادی‌سازی روابط میان مراکش و اسرائیل، یک موفقیت بزرگ برای روند صلح در خاورمیانه است.

درهمین رابطه یک مقام ارشد آمریکایی تأیید کرد که ترامپ امروز پنجشنبه 10 دسامبر در یک تماس تلفنی با محمد ششم، پادشاه مراکش به توافق رسیده‌است.

در همین زمینه، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، حمایت واشینگتن را از پیشنهاد مراکش درمورد خودمختاری صحرای غربی تأیید کرد؛ بر این اساس که این کار، مبنایی برای یک راه حل عادلانه و پایدار منازعه است.

ترامپ به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر کل سرزمین صحرای غربی از سوی آمریکا را تأیید و بر حمایت خود از پیشنهاد جدی، قابل اعتماد و واقع گرایانه مراکش در مورد خودمختاری صحرای غربی به عنوان تنها مبنای راه حل عادلانه و پایدار منازعه بر سر سرزمین‌های صحرای غربی تأکید کرد.

ترامپ از طرفین منازعه خواست با استفاده از طرح خودمختاری پیشنهادی مراکش به عنوان تنها چارچوب مذاکره برای یک راه حل قابل قبول متقابل، بدون تأخیر در بحث و گفت و گو شرکت کنند تا پیشرفت در راستای تحقق این هدف را تسهیل کنند.

ترامپ با تأکید بر این که ایالات متحده، توسعه اقتصادی و اجتماعی را با مراکش از جمله منطقه صحرای غربی تشویق خواهد کرد، افزود: «افتتاح کنسولگری در منطقه صحرای غربی، در الداخله، برای تقویت فرصت‌های اقتصادی و تجاری برای مراکش است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم