.
.
.

بدرفتاری سربازان استرالیایی در افغانستان؛ کابل خواهان ایجاد گروه کاری مشترک شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت امور خارجه افغانستان پنج‌شنبه 10 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای خواهان ایجاد یک گروه کاری مشترک به هدف بررسی قضیه بدرفتاری سربازان استرالیایی با غیرنظامیان افغان شد.

در این اعلامیه آمده، محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان در تماس تلفنی با ماریس پین وزیر امور خارجه استرالیا گفت، شماری از خانواده‌های متضرر با مراجعه به حکومت این کشور، امکان اقامۀ دعوا را در مراجع قضایی استرالیا مطرح کرده‌اند.

اتمر اضافه کرد، رئیس جمهوری افغانستان از نحوۀ رسیده‌گی مقام‌های استرالیایی به قضیهٔ بدرفتاری‌ها با غیرنظامیان و زندانیان افغان «بسیار خشنود» است، اما به هدف رسیدگی بهتر به این قضیه یک گروه کاری مشترک از سوی مقام‌های دو کشور ایجاد شود.

در همین حال، ماریس پین وزیر امور خارجه استرالیا در این تماس تلفنی گفت، کشورش قضیه بدرفتاری سربازان شان با غیرنظامیان افغان را بسیار جِدی گرفته و به گونهٔ همه‌جانبه و مستقلانه در مطابقت با قوانین، آن‌را دنبال و پیگیری می‌کند و دولت و وزارت خارجه افغانستان را از جریان تحقیقات و عملی‌شدن سفارشات بازرس ویژهٔ استرالیا در این زمینه، آگاه خواهد ساخت.

ماریس پین با پیشنهاد وزارت امور خارجه افغانستان مبنی به ایجاد گروه کاری مشترک در این مورد موافقت کرد و تاکید نمود، به سفیر کشورش در کابل دستور خواهد داد تا با مقام‌ها و طرف‌های مربوط در افغانستان وارد بحث شود.

شایان ذکر است که وزارت دفاع استرالیا به تاریخ 19 نوامبر 2020 با نشر گزارش تحقیقی‌اش تایید کرد که نیروهای کشورش در افغانستان 39 افغان را به گونه غیرقانونی کشته اند که دولت این کشور از دولت و مردم افغانستان در این مورد عذرخواهی کرد.

اما کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان به تاریخ 19 نوامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای خواستار پیگیری قضایی نیروهای استرالیایی متهم به جنایت جنگی و تأمین حقوق قربانیان افغان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم