.
.
.

اوراق کردن فیسبوک؛ روندی مبهم ناشی از رایگان بودن واتساپ و اینستاگرام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از آنکه دادستان‌های 46 ایالت و منطقه ایالات متحده و همچنین کمیسیون تجارت فدرال علیه سایت فیسبوک به دلیل استراتژی آن برای ربودن رقبا شکایت کردند، این احتمال وجود دارد که فیسبوک مجبور به فروش واتساپ و اینستاگرام شود.

این شکایات با تمرکز ویژه بر خریدهای قبلی برنامه اشتراک عکس یا اینستاگرام در سال 2012 و پیام رسان واتساپ در سال 2012، فیسبوک را به خریداری رقبا متهم می‌کند.

نهادهای نظارتی فدرال تأکید دارند که این انحصارگرایی باید لغو شود، اقدامی که احتمالاً چالش حقوقی طولانی مدت را ایجاد می‌کند زیرا کمیسیون تجارت فدرال ایالات متحده این دست از معاملات را سال‌ها قبل تصویب کرده ‌است.

از میدان به‌در کردن رقبا

لتیتیا جیمز دادستان نیویورک به نمایندگی از ائتلاف 46 ایالت گفت: «فیسبوک برای تقریباً یک دهه، از سلطه خود برای خرد کردن رقبای کوچکتر و از بین بردن رقابت به زیان کاربران عادی استفاده کرده ‌است.»

جنیفر نیوستد مشاور عمومی فیسبوک، این دعاوی را به عنوان تلاش برای تفسیر مجدد روایت تاریخی توصیف کرد و گفت: «قوانین ضد انحصاری برای مجازات شرکت‌های موفق، وجود ندارد.»

او افزود: «پلاتفرم‌های واتساپ و اینستاگرام پس از سرمایه‌گذاری میلیاردی فیس بوک در توسعه برنامه‌ها به موفقیت رسیده‌اند و دولت اکنون می‌خواهد سعی کند کاری را انجام دهد که آخرین بار با ارسال هشدارهی ناموفق به شرکت‌های آمریکایی مبنی بر عدم وجود فروش نهایی، انجام داد.»

رایگان بودن واتساپ

گفته‌های نیوستد همچنین تردیدهایی را پیرامون این ادعا که مصرف‌کنندگان از رایگان بودن واتساپ بهره‌مند شده‌اند و رقبا مانند یوتیوب و توییتر بدون دسترسی به سیستم عامل توسعه دهنده خود ،نتایج خوبی کسب کرده‌اند، ایجاد کرد.

مارک زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک به کارمندان خود گفت که نتیجه دادخواست‌ها، هیچ تأثیری در تیم‌ها یا پست‌های منفرد ندارد و این تنها یک گام در راستای روندی است که تکمیل آن ممکن است سال‌ها طول بکشد.

زاکربرگ در ماه ژوئیه به کارمندان خود گفت که فیسبوک آماده است تا با اقدامات برای اوراق کردن خود، چالش قانونی را بپذیرد و این اقداملات را تهدیدی وجودی توصیف کرد.

پیام زاکربرگ

اگرچه تلاش برای برچیدن انحصار به ندرت اتفاق می‌افتد اما برخی از کارشناسان ضد انحصاری این مسئله بسیار جدی است زیرا زاکربرگ قبلاً در سال 2008 از طریق ایمیل، گفته بود به «جای رقابت بهتر است اقدام به خرید کرد.»

دیگر کارشناسان تأکید دارند که شکایت‌های کمیته تجارت فدرال، بسیار ناتوان‌تر از دادخواست‌های وزارت دادگستری علیه گوگل است زیرا سخن د رخصوص عملیات انحصار طلبانه ای است که عمری 6 یا 8 ساله داشته و دادگاه به دشواری می‌تواند حکم به اوراق کردن این سرمایه‌گذاری‌ها بدهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم