مشاور جو بایدن: ما به توافق هسته‎ای با ایران باز خواهیم گشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا که اخیرا از سوی جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا تعیین شد، گفته است که دولت جدید ایالات متحده می‌خواهد به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد.

سالیوان در مصاحبه‌ با روزنامه وال ستریت جورنال، «Wall Street Journal» گفته است که باید ایران را به چارچوب توافق بازگرداند تا تهران مجبور به رعایت مفاد توافق هسته‌‎ای شود.

Advertisement

مشاور بایدن افزود، در آن صورت ایالات متحده آمریکا نیز به مفاد توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند خواهد شد.

سالیوان در ادامه تاکید کرد «ما بر این باوریم که تحقق بازگشت واشینگتن به توافق هسته‌ای امکان پذیر است.»

گفتنی است که بایدن معتقد است، خروج ترامپ در سال 2018 از توافق هسته‌ای به ضرر آمریکا تمام شده است لذا تلاش خواهد کرد تا بار دیگر ایالات متحده را به توافق هسته‌ای با ایران بازگرداند.

برخی کارشناسان معتقدند که بازگشت آمریکا به توافق هسته‌‌ای به معنای لغو تحریم‌های ایران و تسهیل روند سرازیر شدن میلیاردها دلار به رژیم تهران خواهد بود. دولت بایدن معتقد است که بازگشت به توافق هسته‌ای، زمینه را برای مذاکرات بعدی در مورد موضوعات گسترده‌تر با ایران را فراهم خواهد کرد.

سالیوان که برای شورای مدیران اجرایی، سخنرانی می‎کرد، در باره اصلاح نهادهای بین‌المللی، تقویت روابط آمریکا با متحدان و مقابله با رقبای جهانی مانند چین سخن گفت.

او گفت كه تمام این تلاش‌ها بر اساس یک سیاست داخلی قوی که بر توانمند کردن كارگران آمریكایی متمركز خواهد بود، صورت خواهد گرفت.

سالیوان همچنین در باره افزایش سطح سرمایه‌گذاری ایالات متحده در پژوهش و توسعه صنایع انرژی پاک، بیوتکنولوژی و هوش مصنوعی که ایالات متحده تاکنون از کشورهایی مانند چین پیشی نگرفته است، سخن گفت.

او همچنین یادآور شد: «آنچه ما تصور آن را داریم، فرمولی است كه موجب رشد چشمگیر بخش خصوصی و نوآوری در كشور شود».

او اضافه کرد: «آزمون عملی و بنیادین به سیاست اقتصادی بین‌المللی برمی‌گردد، سیاستی که بر ایجاد شغل و افزایش دستمزدها در ایالات متحده متمركز شود. اگر رهبران شرکت‌ها متعهد به سرمایه‌گذاری در نیروی کار خود شوند، دولت نیز باید به رشد داخلی کمک کند».

براساس این گزارش، مسائل بین‌المللی همچنان دولت جدید آمریکا را به خود مشغول خواهد کرد.

دولت بایدن تلاش خواهد کرد تا روابط خود را با برخی از متحدان اروپایی، اصلاح و به سازمان‌های بین‎المللی کمک کند.

همچنین سیاست رویارویی با چین و حفظ امنیت خاورمیانه و دیگر نقاط، از اولویت‌های برنامه‌ دولت بایدن خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم