گوترش از ایران خواست تا نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای-موشکی‌ خود را برطرف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه 9 دسامبر از ایران خواست تا نگرانی‌های جامعه بین المللی درباره برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود را برطرف و به «اجرای کامل» توافقنامه 2015 با قدرت‌های بزرگ پایبند باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت، که نسخه‌ای از آن به دست خبرگزاری آسوشیتدپرس رسیده است، از خروج دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از توافق در سال 2018 و اعمال تحریم‌ها علیه تهران و همچنین اقدام ایران در سال 2019 برای لغو محدودیت‌های اعمال شده در توافق نامه هسته‌ای از جمله نصب سانتریفیوژهای بیشتر و افرایش غنی سازی اورانیوم ابراز تاسف کرده است.

گوترش در گزارش خود با اشاره به حمایت شورای امنیت از توافق هسته‌ای در سال 2015 ، گفت:«جامعه جهانی طی 5 سال گذشته به توافق هسته‌ای به دیده مثبت به عنوان نشانه‌ای از اثربخشی چندجانبه گرایی، دیپلماسی، گفت‌وگو و موفقیت در جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای به آن نگاه کرده است».
این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2016 توافق هسته‌ای با ایران را بدترین توافق در تاریخ آمریکا دانست .

ترامپ در سال 2018 به طور رسمی کشورش را از توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج کرد. او فرمانی را امضا کرد که بنا بر آن تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر اساس برجام تعلیق شده بود، طی یک دوره زمانی برمی‌گردد.

او هنگام خروج از برجام در سخنانی ایران را «پیش‌قراول ناامنی در جهان نامید» و اقدامات ایران مانند برنامه موشکی تهران و حمایت این کشور از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان را زمینه‌ساز تهدیدهای جدی از سوی این کشور برای جهان قلمداد کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا با تکرار انتقادهای خود از توافق هسته‌ای ایران گفت که توافق هسته‌ای با این کشور قادر به شناسایی کامل اقدامات مخفیانه تهران نیست.

دولت دونالد ترامپ بر این عقیده است که توافق نامه یا برنامه جامع اقدام مشترک، دارای نقص های زیادی است زیرا برخی از محدودیت‌های فعالیت هسته‌ای ایران به تدریج منقضی می کند و در نهایت به تهران اجازه می دهد سلاح هسته‌ای تولید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید