ویدیو؛ همکاری مخفیانه یک خواننده زن اسرائیلی با ایرانی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برغم اینکه هیچ رابطه رسمی بین ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها وجود ندارد، اما لیراز چرخی، خواننده اسرائیلی ایرانی‌تبار، ریسک کرده و با تهیه آلبومی با شرکت هنرمندانی از ایران، به اقدامی فوق‌العاده‌ و غیر عادی دست زده است.

والدین لیراز چرخی از یهودیان سفاردیم در ایران هستند که در دوران نوجوانی به اسرائیل مهاجرت کردند.

لیراز یک سال پیش از انقلاب، در سال در سال 1978 در اسرائیل متولد شد. او هرگز ایران را از نزدیک ندیده اما این خواننده و بازیگر با اینکه بیشتر آلبوم‌هایش به زبان عبری است، همواره در زمینه هنر ارتباط با ریشه‌های ایرانی خود را حفظ کرده است.

آلبوم جدید لیراز که «زن» نام دارد، دومین آلبوم او به زبان فارسی است و آنچه این آلبوم را از آلبوم قبلی‎اش متمایز می‌کند، کمک گرفتن از برخی هنرمندان و خوانندگان در داخل ایران است.

افزایش فالوورهای چرخی در یوتیوب در داخل ایران و مشاهده طرفداران ایرانی‌اش که در حال رقصیدن با آهنگ‌هایش در داخل ایران هستند، این خواننده را تشویق کرد تا آلبومی به زبان فارسی تهیه کند.

این خواننده اسرائیلی جهت بازیگری و اجرای برنامه‌های هنری برای مدتی در لس‌آنجلس زندگی کرد و در این مدت با افرادی از جامعه هنرمندان ایرانی ارتباط برقرار کرد، این ارتباط باعث شد تا هنگام بازگشت به اسرائیل، تعدادی نوارهای موسیقی پاپ قبل از انقلاب ایران را به همراه خود آورد تا منبع اصلی و الهام‌بخش آخرین آلبوم او شود.

لیراز در مصاحبه با دویچ‌وله گفته است، اولین آلبوم ترانه به زبان فارسی را که به نام «ناز» معروف است، در آلبوم سال 2018 منتشر کرد. در آن هنگام ترانه‌های فارسی او نیز به ایران راه یافت و به طور مرتب از داخل ایران پیام‌های تشویق‌آمیز دریافت کرد. در یکی از این پیام‌ها یک نفر از او پرسیده بود، آیا مایل است با هنرمندان داخل ایران همکاری کند؟ او در ادامه نوشته بود: «می‌خواهی با ما بخوانی؟»، به‌طور همزمان یک دی جی ایرانی هم ویدیویی را از یک مهمانی زیرزمینی در تهران برای لیراز ارسال کرد که تاثیر زیادی بر او بر جای گذاشت. لیزار در توضیحی برای این ویدئو گفت: «زنان در اینجا با موسیقی من می‌رقصند.»

لیراز در این مصاحبه گفته است: «برای من این اولین ارتباط واقعی با مردم در ایران بود و از آن به بعد تنها آرزوی من این بود که آلبومی با همکاری نوازندگان و دست‌اندرکاران موسیقی پاپ ایرانی تهیه کنم.»

او می‌گوید: «از نظر فنی این کار دشوار بود، اما از نظر عاطفی حتی دشوارتر. بیش از نیمی از کسانی که در این پروژه همکاری می‌کردند، ترک تحصیل کرده بودند، هیچ کس با نام واقعی خودش در این پروژه شرکت نکرده بود.»

لیراز، دچار عذاب وجدان بود که مبادا زندگی عده‌ای را به خطر بیاندازد و راهی زندان شوند. او می‌گوید که مرتب از خودم می‌پرسیم چرا این کار را می‌کنم، او در پاسخ به خود چنین گفت: «این تنها راهی است که می‌توانیم به شرایط سیاسی موجود پاسخ دهیم.»

آلبوم «زن» لیراز چرخی در اواسط ماه نوامبر، از سوی شرکت «Glitterbeat» توزیع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید