اولین بسته واکسن کرونا هفت ماه بعد وارد افغانستان خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اکمل سمسور سخنگوی وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان چهارشنبه 9 دسامبر در نشست خبری در کابل گفت، انتظار می‌رود تا هفت ماه دیگر اولین بسته واکسن کرونا وارد این کشور شود که تا آن زمان مردم باید تدابیر بهداشتی را جدی رعایت کنند و ماسک بپوشند.

به گزارش روزنامه «هشت صبح»، سمسور اضافه کرد، افغانستان از دو مرجع واکسن کرونا دریافت خواهد کرد که مرجع نخست ائتلاف بین‌المللی واکسن کرونا است که برای 20 درصد جمعیت این کشور در ظرف دو سال در شش مرحله واکسن کرونا تهیه می‌کند و برای 20 درصد جمعیت دیگر این کشور نیز بانک جهانی در مدت دو سال واکسن کرونا را تهیه می‌کند.

Advertisement

او علاوه کرد، اولین بسته این واکسن‌ها تا هفت یا هشت ماه وارد افغانستان خواهد شد که سه درصد جمعیت این کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد که براساس نیازسنجی و به افراد و گروه‌های آسیب‌پذیر در قدم اول واکسن کرونا زده خواهد شد.

به گفته اکمل سمسور، اگر تولید واکسن در بازار بیش‌تر شد، در مقداری واکسنی که وارد افغانستان می‌شود، بیش‌تر خواهد شد که در حال حاضر کار روی «زنجیره‌ای سردخانه» برای نگهداری واکسن کرونا جریان دارد.

سخنگوی وزارت صحت عامه افغانستان اظهار کرد، واکسن کرونا از سوی ائتلاف بین‌المللی واکسن به صورت رایگان به افغانستان کمک می‌شود و کسانی که واکسن کرونا دریافت کرد یک کارت شناسایی نیز داده می‌شود.

اکمل سمسور می‌گوید، 100 میلیون دالر از سوی بانک جهانی و 50 میلیون دالر از سوی بانک توسعه‌ آسیایی برای تدارک و تهیه واکسن کرونا کمک شده است.

او تاکید کرد، اگر دوباره واکسن کرونا نیاز شد دولت افغانستان برای خرید و تهیه این واکسن اقدام می‌کند.

شایان ذکر است که در حال حاضر شمار مجموع مبتلایان کرونا در افغانستان از مرز 48 هزار نفر گذشته است که از این میان نزدیک به دو هزار آن جان باختند و بیش از 38 هزار بیمار دیگر بهبود یافتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم