ائتلاف عربی: پهپاد حوثی هدایت شده به سوی سعودی سرنگون شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن صبح چهارشنبه 9 دسامبر 2020 از سرنگونی یک فروند پهپاد بمب‌گذاری شده‌ای خبر داد که توسط شبه نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به سوی پادشاهی عربی سعودی روانه شده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) سرتیپ ستاد ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف عربی اظهار داشت که «نیروهای مشترک ائتلاف صبح چهارشنبه موفق به رهگیری و سرنگونی پهپاد بمب‌گذاری شده‌ای شدند که توسط شبه‌نظامیان تروریست حوثی با روشی سازماندهی شده و عمدی برای هدف قرار دادن مناطق مسکونی و غیرنظامیان در منطقه جنوبی» پادشاهی عربی سعودی به پرواز درآمده و هدایت شده بود.

Advertisement

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن دوشنبه نیز از رهگیری و سرنگونی یک فروند پهپاد حوثی هدایت شده به سوی سعودی خبر داده بود.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به این‌ که شبه‌نظامیان حوثی همچنان به تلاش برای هدف قرار دادن غیر نظامیان ادامه می‌دهند، تاکید کرد که ائتلاف تدابیر و اقدامات لازم را برای از کار انداختن و نابودی توانمندی‌های پیشرفته حوثی‌ها اتخاذ می‌کند.

سرتیپ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف تاکید کرد که پیکارجویان حوثی به شکل برنامه‌ریزی شده و عامدانه به تلاش برای هدف قرار دادن شهروندان غیرنظامی ادامه می‌دهند ولی ائتلاف عربی همه اقدامات لازم را برای ناکام کردن این حملات انجام خواهد داد.

شبه‌نظامیان حوثی اخیرا تلاش‌های‌شان در انجام حملات متنوع با استفاده از پهپادهای بمب‌گذاری‌شده و پهپادهای شناسایی را به شکل چشمگیری افزایش دادند.

از سویی کمیته کارشناسان سازمان ملل متحد نیز گفت که پهپادهای به کار رفته از سوی شبه‌نظامیان حوثی از قطعاتی با منشأ خارجی که به یمن قاچاق شده، مونتاژ شده‌اند.

گزارش کارشناسان ناظر بر تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن نشان داد که حوثی‌ها از سال 2019 به این سو به تسلیحات پیشرفته‌ای دست یافته‌اند که بسیاری از آنها ساخت ایران یا مشابه تسلیحات ساخته شده در ایران است.

در این گزارش که به شورای امنیت هم ارسال شده، آمده:«علاوه بر تسلیحات شناخته‌ شده‌ای که پیش از این در اختیار حوثی‌ها بود، آنها از نوع جدیدی از پهپادهای مدل دلتا و نمونه جدیدی از موشک‌های زمینی کروز استفاده می‌کنند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم