نماینده مجلس ایران: بودجه سال آینده تا 230 میلیارد ریال کسری خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده مجلس ایران با بیان اینکه بودجه سال آینده چندین ایراد اساسی دارد، نخستین ایراد را «تعهدی» بودن به جای «واقعی» بودن بودجه دانست و اعلام کرد که پیش‌بینی می‌شود در بودجه سال 1400 بین 220 تا 230 میلیارد ریال کسری بودجه پیش بیاید.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 8 دسامبر 2020 علی بابایی از وجود ایرادات اساسی در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: «به طور مثال در بودجه سال 1400 گفته شده که ما روزانه چیزی حدود 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت خواهیم فروخت که با توجه به شرایط تحریمی کشور اجرایی شدن آن سخت است».

Advertisement

او افزود: «پیش‌بینی ما این است که در بودجه سال 1400 ما بین 220 تا 230 هزار میلیارد ریال کسری داشته باشیم».

رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران، مهمترین ایراد بودجه سال 1400 را عدم پرداختن به دهک‌های پایینی جامعه مانند افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که برایشان افزایش حقوق 20 درصدی دیده شده، دانست.

بابایی افزایش حقوق کارگری در بودجه سال آینده را «غیرشفاف» توصیف کرد و از پیشنهاد افزایش حقوق کارگران تا 40 درصد از سوی مجلس به دولت خبر داد.

به گفته او، بودجه به جای «واقعی» بودن «تعهدی» است و ایراد بعدی این بودجه را عدم محور بودن «تولید» دانست که به شدت نگران‌کننده است.

دنیای اقتصاد با بررسی بودجه سال 1400، نتیجه گرفته که دولت روحانی روی یک بودجه «انبساطی» برنامه‌ریزی کرده است.

این رسانه در ادامه بررسی خود، چهار نکته مهم در بودجه را ارزیابی کرده است. نکته اول این است که بودجه عمومی دولت در سال 1400، حدود 841 هزار میلیارد تومان خواهد بود که به نسبت سال جاری 47 درصد افزایش داشته است. نکته دوم این است که دولت درآمدهای نفتی سال آینده به نسبت قانون سال جاری بیش از دو برابر و درآمد حاصل از واگذاری‌های مالی را بیش از1.5 برابر در نظر گرفته است.

علاوه بر این، نرخ تسعیر ارز 11 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده است. این آمار و ارقام نشان می‌دهد که احتمالا بودجه سال آینده با فرض لغو تحریم‌ها بسته شده است، زیرا دولت تعداد بشکه‌های نفتی که قرار است بفروشد را حدود 2 میلیون و 300 هزار بشکه در روز در نظر گرفته که در سطح فروش نفت کشور در سال 96 و پیش از تحریم‌ها بوده است. در سال ‌جاری فروش نفت به ‌طور میانگین حدود 500 هزار بشکه در روز بوده است. بنابراین دولت یک بودجه انبساطی با فروض خوش‌بینانه برای سال 1400 طراحی کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم