نشست کشورهای اروپایی در باره ترکیه و احتمال تحریم آنکارا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برغم اعلام چند روز پیش ترکیه مبنی بر آمادگی این کشور برای آغاز گفت‌وگوها با یونان، اتحادیه اروپا همچنان در حال بررسی احتمال اعمال تحریم‌ها علیه آنکارا است. قرار است امروز دوشنبه وزرای خارجه اتحادیه اروپا موضوع اختلاف آنکارا با کشورهای همرز ترکیه در دریای مدیترانه، به ویژه یونان و قبرس، بر سر منابع گاز و پرونده‌های دیگر را ارزیابی کنند.

با این حال مقامات اروپایی در جلسه امروز خود تصمیمی نهایی در باره مجازات آنکارا نخواهند گرفت و این امر را به اجلاس سران اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه موکول خواهند کرد. مقامات اروپایی پیشتر از ترکیه خواسته بودند تا عملیات حفاری در آب‌های مورد مناقشه در شرق مدیترانه را متوقف کند، در غیر این صورت باید پیامدهای آن را باید تحمل کند.

Advertisement

مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، چند روز پیش اعلام کرد که کشورش آماده گفت‌وگوی بدون پیش‌شرط با یونان است.

این در حالی است که کشورهای اروپایی تاکید کرده بودند که ادامه عملیات اکتشافی و حفاری ترکیه در آب‎های مورد مناقشه با یونان و قبرس برغم مخالفت‌های اتحادیه اروپا، غیر قابل قبول است.

بازی «موش و گربه»

چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، که ریاست اجلاس‌های اتحادیه اروپا را به عهده دارد، هفته گذشته از ترکیه خواست تا به بازی «موش و گربه» پایان دهد و با دادن برخی امتیازات از رویکرد تنش‌زایی در دریای مدیترانه عقب نشینی کند.

از سوی دیگر پیمان ناتو، عقب‌نشینی کشتی اکتشافی ترکیه «اوروچ ریس» از آب‌های قبرس را که چند روز پیش از اجلاس اروپا صورت گرفت، علامتی مثبت قلمداد کرد که به کاهش تنش کمک خواهد کرد.

با این حال جنس استولتنبرگ، تأکید کرد که هنوز نگرانی در مورد اوضاع شرق مدیترانه وجود دارد. او خواستار ادامه پیگیری، به منظور جلوگیری از درگیری در این منطقه حساس شد.

در همین حال نیكوس دندیاس وزیر امور خارجه یونان، روز یکشنبه تركیه را به گسترش عملیات نظامی در سرزمین‌های خارج از قلمرو خود و تلاش برای اشغال اراضی كشورهای همسایه‌اش و بر افروختن جنگ متهم کرد.

او تاکید کرد که آنکارا با دنبال کردن «سیاست توسعه‌طلبی» در دریای مدیترانه، «دخالت در امور کشورهای عربی و مناطق قفقاز» باعث تهدید ثبات در اروپا و خاورمیانه شده است.

وزیر خارجه یونان همچنین ترکیه را به حمایت از گروه‌های تندرو و دخالت در امور داخلی همسایگانش متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم