سفارتخانه‌های خارجی در کابل حملات هدفمند به رسانه‌ها را محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیشتر سفارتخانه کشورهای خارجی مقیم کابل پایتخت افغانستان دوشنبه 7 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای مشترک حملات هدفمند بالای رسانه‌ها، جامعه مدنی و غیرنظامیان را شدیداً محکوم کردند.

در این اعلامیه آمده، هیأت اتحادیه اروپا و نمایندگی‌های دیپلوماتیک کشورهای عضو این اتحادیه، چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، سویدن(سوئد)، استرالیا، کانادا، ناتو، ناروی(نروژ)، بریتانیا و آمریکا اعلام کردند که طالبان مسئول بیشتر تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند.

در این اعلامیه تاکید شده: «حملات هدفمند و غیرقانونی اخیر علیه نماینده‌گان رسانه‌ها، رهبران و گروه‌های مذهبی، مدافعان حقوق‌بشر، محصلان، جامعه مدنی و غیرنظامیان را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و خاطر نشان می‌سازند که طالبان و سازمان‌های مختلف تروریستی مسئول بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند».

در این اعلامیه آمده: «ما این حملات را نه تنها حملات وحشیانه علیه خون افغان‌ها می‌دانیم، بلکه حمله به روند صلح افغانستان نیز تلقی می‌کنیم».

این سفارتخانه‌ها از همه طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته اند که از آزادی رسانه‌ها و جامعه مدنی در این کشور حمایت کنند چیزی که برای یک دموکراسی پررونق، فعال و از نظر اقتصادی ضرورت است.

آنها علاوه کردند: «ما خواهان تطبیق فوری قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بین‌الملل حقوق‌بشر هستیم. به همین منظور، ما از جمهوری اسلامی افغانستان در راستای تلاش برای تحقق و تعقیب اشخاصی که این افراد را توأم با خشونت هدف قرار می‌دهند، حمایت کرده و خواستار فوری پایان بخشیدن به مصئونیت برای چنین قتل‌ها هستیم».

شایان ذکر است که در این روزها میزان ناامنی و خشونت در افغانستان به خصوص علیه خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق‌بشر افزایش یافته است که در هفته‌های اخیر یما سیاوش خبرنگار افغان در کابل و الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند این کشور در نتیجه حملات انفجاری جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید